Özel firmaların tütün alımlarında sınırlama yapmamasından dolayı tütünde kotanın olmadığını kaydeden Vali Bektaş, “tütünde kota kalktı. Kota tembellikte var. İş bilmezlikte var” dedi.

Tütüne kotanın getirilmesinden sonra ciddi anlamda sıkıntı yaşayan ekicilerin özel firmalara sınırsız tütün satabileceğini kaydeden Vali Erdoğan Bektaş tütünde kotanın olmadığını ve kotanın tembellikte olduğunu kaydetti. Hasköy ilçesinin Elmabulak köyünde ege tütünün deneme ekimi törenine katılan Vali Erdoğan Bektaş burada yapmış olduğu konuşmada tütünde kotanın olmadığını özel firmaların ekiciden ektiği tütünün tamamını aldığını vurguladı.

Hasköy Kaymakamlığı ve Kızılağaç Tütün Kooperatif Başkanlığının işbirliği sonucu Elmabulak Köyünde yapılan deneme ekimi törenine katılan Vali Bektaş burada yapmış olduğu konuşmada, Bu ikinci tütün ekimi programında bir araya geldik. Daha önce Kızılağaç’ta tütün ekimin yaparken bir araya gelmiştik. Ben bu olayı çok önemsediğim için oraya gitmiştim. Ayrıca Hasköy’ü ziyaret ettiğimde, Hasköylülerin ciddi bir şikayetleri vardı tütünde kota var para kazanamıyoruz. Şekerde kota var, tarlalarımız boş kaldı ekemiyoruz diye. Ben, Kızılağaç’taki ekimden sonra edinmiş olduğum tecrübe ile Kaymakam hanımdan bir iki örnek çiftçi bulmasını ve kooperatifle temasa geçmesini, burada da örnek bir ekiliş yapmasını istemiştim. O da sağ olsun bu işi gerçekleştirdi. Bunun bir anlamı var. Her gittiğimiz yerde söyleniyor, tütünde kota var” diye konuştu.

Deneme ekimlerinden firmaların memnun kalması için ekicilerin düzgün bir şekilde işlerini yapması gerektiğini vurgulayan Vali Bektaş, “Arkadaşlar tütünde kota kalktı. Demek ki neymiş tütünde kota yokmuş. Kota nerde varmış? Kota tembellikte varmış, kota iş bilmezlikte varmış. İşi düzgün yaparsan asla hiçbir zaman kota olmaz. İş firma yetkilileri burada, kooperatif başkanımız burada. Ben daha önceki yıllarda tütün ekenleri de dinledim. Onlarda gayet memnunlar, burada bir deneme yapılıyor. Ben bu denemenin her yerde olmasını istiyorum. Bu denemeye meraklı olanlar gelsinler, fideleri götürsünler ve ekim yapsınlar. Ama artık kotalara bahane bulmaktan artık vazgeçelim. Özel sektör şu an burada ayağınıza kadar gelmiş fiyatımız bu, şartlarımız bu, kota yok diyorlar. Biz ne yapacağız tütün üreteceğiz ve para kazanacağız. Başka bahane üretmeye gerek yok. İşin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi