Avrupa Birliği tarafından desteklenen Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi kapsamında Muş Hasköy Çok Programlı Lisesi’nden(ÇPL) 10 öğrenci, Almanya’daki stajlarını tamamlayarak yurda döndü.

Mesleki eğitime büyük ölçüde önem verdiklerini açıklayan Lise Müdürü Seyithan Altay, Leonardo da Vinci Eğitim Programları çerçevesinde yaptıkları proje kapsamında 10 öğrenci ve 2 öğretmenle Almanya’ya giderek, oradaki fabrikaları gezip iki haftalık stajlarını tamamladıklarını kaydetti.

Mesleki eğitimde öğrencilerin uygulamalı eğitime tabi tutulmasının önemini vurgulayan Altay, bu yönüyle Muş’ta işletmelere ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Mesleki eğitimde teorik çalışmalarla istenilen seviyeye ulaşılamayacağını belirten Altay, “İşletmelerin olmaması öğrencilerin uygulama yapmamalarına neden oluyor. Dolayısıyla öğrencilerimiz kendilerini tam anlamıyla yetiştiremiyor.” dedi.

Öğrencilerinin daha önce el becerileri projesinde il birinciliği ve 16 ilin katıldığı bölgede ‘sessiz dokunuştaki ses’ projesiyle ikinciliği kazandığını kaydeden Altay, öğrencilerin önünün açılması durumunda daha birçok başarıya imza atacaklarına inandıklarını söyledi.

Almanya’da insan gücünden daha çok makine gücü ile çalışmaların yapılması karşısında hayretlere girdiklerini söyleyen öğrencilerden Tanju Dal, “El değmeden çalışmalar sürüyordu. Bizim ülkenin de o günlere gelmesi çok çalışmamız gerekir.” diye konuştu.

Bu proje kültürlerin kaynaşmasına da destek sağladığını söyleyen öğrencilerden İsa Alkış şunları söyledi; “Almanya’da hem staj yaptık hem de onların kültürlerini tanıma fırsatımız oldu. Bunun yanında kendi kültürümüzü de onlara tanıttık.”