Muş’un simgesi olan laleler yağışın az olmasına rağmen boy göstermeye başladı. Ömürleri çok kısa olan laleleri görmek isteyenler, al rengine boyanmış Muş Ovası’na koşuyor. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, baharın gelmesiyle birlikte Muş lalelerinin açmaya başladığını, şehre özgü laleleri görmek isteyen vatandaşların Alparslan Tarım İşletmelerindeki bahçeleri ziyaret ettiklerini bildirdi.

Günde yaklaşık 150 kişi Muş lalesini görmek için TİGEM arazilerine gidiyor. Muşun il sınırları içerisinde hemen hemen her tarafta yetişen lalelerin yüzde 90’nı TİGEM arazilerini süslüyor. Türkiye’nin farklı yerlerinden hatta yurt dışından gelenler, al renkli lalelerin fotoğrafını çekiyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nda adını bir döneme veren, uğrunda nice canlar yakılan gizemli çiçek Muş’a lalelerini görmek için İstanbul’dan gelen Bulut Yağmur, buradaki güzelliği daha önce hiç görmediğini belirterek, lalenin dünyada ünlü bir bitki türü olduğunu ve Muş’ta da geniş bir yer kapladığını söyledi.

Kar yağışı ve bahar yağmurlarının bu yıl fazla olmaması nedeniyle önceki yıllara göre daha cılız olan laleler için her yıl festivaller düzenleniyor.

Nisan sonlarında açan ve mayıs ayının ortalarından sonra solan lalelerin koparılması Muşluları rahatsız ediyor.