Bulanık ilçesine bağlı Bingöldek köyünde yaşayan ve sadece anne- baba kelimelerini söyleyebilen 6 yaşındaki Dilan Duman’ın konuşabilmesi için 2 bin YTL’ye ihtiyac var. Baba Ali Duman, gelecek yıl okula başlayacak olan kızının okuyup konuşabilmesi bir yardımsever eli bekliyor.

Akraba evliliğinin sonucu, doğuştan konuşma özürlüsü olduğu belirtilen küçük Dilan, her çocuk gibi okula gitmek istiyor. Ancak okula gitmesi için öncelikle sağlığına kavuşması gereken minik yavrunun ameliyatı için 2 bin YTL gerekiyor. Bu parayı bulamayan baba Ali Duman, gözünü ve umudunu hayırseverlere çevirdi.

Küçük Dilan’ın köyünde 30’a yakın çocuk akraba evliliği kurbanı olmuş. Köy halkının hemen hemen tamamına yakınının akraba evliliği yapmış olması, köydeki özürlü çocuk sayısı da artırmış. Ancak diğer çocuklara göre özürlülük oranının az olması minik Dilan’ın ailesinin en büyük umudu. Ailenin bu umudunun aydınlanması için çaresizlik içinde kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Ameliyatla çocuklarının sağlığına kavuşacağını belirten Ali Duman, bu ameliyat için yaklaşık 2 bin YTL gerektiğini bildirdi. Çiftçi baba Ali Duman, doktorların kısa zamanda ameliyat edilememesi halinde ilerleyen zamanda yapılacak ameliyatların sonuç vermeyebileceğini de ifade ettiklerini söyledi.

Duman, şimdiye kadar yardım talebinde bulunmamasını ise şöyle açıklıyor; “Yardım istemekten utanıyorum. Bugüne kadar hiç kimseden yardım istemedim, ama kızımın geleceği için artık başka çarem kalmamıştı. Yetkililerimizden, hayırsever iş adamlarımızdan yardım bekliyorum.”

‘Çocuğumun böyle olacağını bilseydim akraba evliliği yapmazdım’ diyen baba Duman, valiliğin köyde akraba evliliğine karşı sürdürdüğü bilinçlendirme çalışmalarını da takdirle karşıladığını söyledi.

En azından kendilerinden sonraki akrabalarının aynı hataya düşmelerinin önüne geçileceğini vurgulayan baba, Dilan’ın işaretlerle ‘beni hastaneye götür’ dediğini, ancak çocuğunun karşısında çaresiz kalmanın ezikliğini yaşadığının altını çizdi.

Bu durumun zoruna gittiğini söyleyen baba, “Çocuğumun bilinçsiz yetişmesine gönlüm razı olmuyor. Dilan’ımın okuması için ameliyat olması gerekiyor bunun içinde ne gerekirse yapacağım.” dedi