Muş Merkeze bağlı Yeşilova Belde Belediye Başkanlığı ile Hizmet İş Sendikası Muş Şubesi temsilcileri arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Yeşilova Belediye Başkanlığı’nda çalışan 6 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi sonucu çalışanlara 2 yıllık yüzde 25 zam yapıldı.

Yeşilova Belediye Başkanlığı ile Hizmet iş Sendikası Muş Şubesi’nin yaklaşık bir ay önce başladıkları toplu iş görüşmeleri olumlu sonuç verdi. Dün Park Lokantası’nda düzenlenen toplu iş sözleşmesi imza törenine Yeşilova Belde Belediye Başkanı Nazım Bakış, Hizmet İş Sendikası Mali Sekreteri Mükremin Kara ile belediye personelleri katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Hizmet İş Sendikası Muş Şubesi Mali Sekreteri Mükremin Kara, eski adı Yağcılar olan Yeşilova Belediye Başkanı Nazım Bakış’ın göreve başlamasıyla birlikte belediyenin sorunlarının bir bir giderildiğini söyledi. Önceki dönemlerde Yeşilova Belediyesinde işçilere 39 ay boyunca maaş ödenmediğini hatırlatan Mükremin Kara, Nazım Bakış’ın özverili ve disiplinli çalışmaları sonucu işçilerin tüm alacaklarının ödendiğini belirtti.

Nazım Bakış’ı ileriki dönemlerde tekrar aynı görevde görmek istediklerini vurgulayan Kara; “Hizmet-İş Sendikası Muş Şube Başkanlığı ile Muş Yeşilova Belediye Başkanlığı arasında akdedilen işletme toplu iş sözleşmesi mutlu son ile sonuçlanarak imzalandı. Yapılan Toplu İş Sözleşmesinde işçilerin taban ücretlerine ve sosyal yardımlarına yüzde 25 oranında zam artışı sağlanmıştır. Bu işyerimizde çalışan işçilerimizin aylık maaşları bin YTL’den bin 300 YTL’ye yükseltilmiştir. Yeşilova Belediyesinde daha önceki dönemlerde 39 ay maaş ödenmezken, Sayın Belediye Başkanı Nazım Bakış’ın göreve gelmesiyle birlikte geçmiş dönemlerde ödenmemiş maaş ve sosyal yardımlar ödenmiştir. Sayın Başkanın özverili tutumlu çalışmaları neticesinde bugün tüm sıkıntılar bir bir aşılmış ve bu mutlu tablo ortaya çıkmıştır. Bu, örnek alınacak tablo biz sendikacıları ve çalışan üye işçilerimizi mutlu etmiştir. Sayın Başkanımızı bu başarılı çalışmalarından ve işçiye emeğe göstermiş olduğu saygısından dolayı kutluyor, kendilerini bir sonraki dönemlerde de tekrar görevde görmek istiyor, kendilerine sağlık ve esenlikler diliyoruz” dedi.

Yeşilova Belde Belediye Başkanı Nazım Bakış ise, Hizmet İş Sendikası ile bir ay önce başladıkları görüşmelerin olumlu sonuçlanmasından dolayı mutlu olduğunu ve her iki tarafından duyarlı hareket ettiklerini söyledi. Belediye bütçesini de göz önüne alarak işçilere 2 yıllık yüzde 25 zam verdiklerini kaydeden Başkan Nazım Bakış; “Hizmet İş Sendikası ile bir ay önce başlatılan görüşmeler sonucu çalışanlarımıza yüzde 25 zam verdik. Ben çalışanlara daha fazla zam vermeyi isterim ama belediye bütçesi ortadadır, bütçeyi aşacak zam vermem mümkün değildi. Biz personelimize ödeyebileceğimiz zammı verdik fazla zam sözü verip sonrasında maaş veremezsek personele karşı mahcup oluruz. Ben hem personelin hem de belediyenin menfaatlerini düşünmek zorundayım” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı