Yaz aylarında insanların sıcaktan bunalmasını önleyen klima ve vantilatörlerin, doğru kullanılmadığı takdirde çeşitli rahatsızlıklara yol açabildiği belirtilirken, Muş’ta son bir hafta içerisinde etkili olan sıcakların klima ve vantilatör satışlarını arttırdığı belirtildi.

Uzmanlar, yaz sıcağından kurtulmak için vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği klima ve vantilatörlerin vücuttaki ısı dengesini bozabildiğine dikkat çekerek, vücut sıcaklığının çok üzerinde ya da altında kullanılan klimaların vücudu rahatsız ettiğini ve bazı rahatsızlıklara yol açtığını belirtiyor. İnsan metabolizmasının sıcak havadan aniden soğutulmuş bir ortama girdiğinde kendini ayarlamakta zorlandığını ifade eden uzmanlar, özellikle çocuk, yaşlı ve hamilelerin bu tür ortamlardan daha kolay etkilendiğini ve rahatsızlandığını dile getiriyor.

Klimadan ve vantilatörlerden çıkan soğuk havanın direkt vücuda gelmesinin önlenmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, klimaların perdesinin yukarı ya da odanın boş kısımlarına doğru yönlendirilmesini ve insanlardan çok ortamın soğutulmasını öneriyor. Uzmanlar ayrıca, klimanın sıcaklığının 20 ila 26 derece arasında tutulmasının hem insan sağlığı hem de elektrik tüketimi için uygun olacağını belirtiyor.

Klimaların içindeki filtrelerin muntazaman temizlenmesinin önemine de dikkat çeken uzmanlar, bu filtrelerin temizlenmemesi halinde içinde oluşan mantarların havayla insan vücuduna geçebileceğini ve mantar rahatsızlıklarına yol açabileceğini ifade ediyor. Uzmanlar, özellikle şeker hastaları, yaşlılar, bebekler, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, kemoterapi hastaları, böbrek yetersizliği ve kronik akciğer hastalığı olan kişilerin klimadan doğabilecek rahatsızlıklara daha kolay yakalanabildiğini, bu nedenle bu hastalıklara sahip olan vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, soğutulmak istenen mekanın büyüklüğüne göre klima seçiminin yapılmasının önemine değinerek, klima kullanımında ortamın aniden soğutulmamasını, 5’er derece aralıklarla soğutulmasının daha randımanlı olacağını belirtiyor.

 Topkan Haber Ajansı