Kırköy Beldesi yakınlarında arazi denetimi yapan Tarım İl Müdürlüğü görevlilerinin yaralı olarak bulduğu toy kuşunun koruma altına alındı kaydedildi. Muş Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin, arazi denetimi sırasında Kırköy beldesi yakınlarında buldukları yavru toy kuşu koruma altına alındı.

Nesli hızla tükenmekte olan toy kuşundan sadece Türkiye’de 500 tane mevcut. Bunların 300’e yakının bulunduğu Muş ovasında, Ziraat Mühendisi Fatih Kürşat Bingöl’ün yakaladığı toy kuşu koruma altına alındı.

Nesli tükenmekte olan kuşların bilinçsiz avcıların eline düşmesini istemediklerini söyleyen Bingöl, ülkemizdeki otlak ve açık alanların hızla doğallığını kaybetmesi nedeniyle Toy kuşu popülasyonunun parçalanma ve yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bingöl, “Vatandaşımız bu kuş türlerini nerde görürse yetkilileri haberdar etmeli ki, avcıların eline düşmesin.” dedi.

Tarım İl Müdürlüğünde taramadan geçirilen yavru toy kuşu, daha sonra İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Park ve Bahçe Koruma Şube Müdürlüğü’ne tutanakla teslim edildi.
Park ve Bahçe koruma Şube Müdürü Nehir Fırat, henüz yavru olan toy kuşunu açabilecek duruma gelene kadar veteriner hekim kontrolünde tutacaklarını kaydetti.

 Muşun Sesi Gazetesi