Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen ‘Bu benim eserim projesi’ yarışmasında Konukbekler Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerinin projesi birinci seçilen dört proje arasına girdi

Muş’un Konukbekler Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerinden Şeyda Işık ve Ahmet Çakır’ın hazırladığı ‘Asal Sayıların N Kuvveti’ isimli proje Van’da ki bölge finalinde birinci seçilerek Ankara’da yapılacak olan Türkiye finalinde yarışacak.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen ‘Bu benim eserim projesi’ yarışmasında Konukbekler Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerinin projesi birinci seçilen dört proje arasına girdi.
Van Atatürk Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ‘Bu benim eserim projesi’ ödül töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Keser, geçen yıl ülke genelinde yapılan yarışmada Van bölgesini temsilen hiç bir yarışmanın Ankara’ya gitmediğini belirterek, bu yıl 4 proje ile yarışacaklarını dile getirdi. Türkiye geneli 12 bölge merkezinde yarışma yapıldığını ifade eden Keser, TÜBİTAK olarak Van Bölgesi adına yarışmaya Muş, Ağrı, Batman, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Siirt ve Van illerindeki ilköğretim okulu öğrencilerinin katıldığını söyledi. Kontenjanın fazla verilmesiyle daha çok projeyle Ankara’ya gitmek istediklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Keser, bu yarışmada 4 birinci, 5 ikinci ve 7 kişinin de üçüncü olduğunu kaydetti. Önemli olanın ödül almaktan çok geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Keser, “Çocuklarımıza sahip çıkmak onları bu yaşlarda tespit ederek, yetişmelerine yardımcı olmaktır” dedi.
Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız’ın da kısa bir konuşma yapmasının ardından kürsüye gelen Van Vali Yardımcısı Hasan Yılmaz, bölge olarak bu kadar proje ile başvurunun yapılmasının eğitime verilen önemin arttığının göstergesi olduğunu belirtti. Öğrencilerin kendilerine olan öz güvenlerinin arttığını ifade eden Vali Yardımcısı Yılmaz, bütün eserleri kıymetli bulduğunu kaydetti. Bu projeleri hazırlayan öğrenci ve onlara yardımcı olan öğretmenleri kutladığını vurgulayan Vali Yardımcısı Yılmaz, önemli olan tek konunun bu kültürün okullarda oturması, bu kültürler bir şeylerin üretilmesi olduğunu kaydetti.
Yapılan konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Üçüncü olan öğrencilere MEB Temsilcisi Birgül Peker ile Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Keser belgelerini verirken, ikincilere ise Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız belge ve kitaplarını verdi. Yarışmada birinci olan 4 proje sahibi öğrencilere ise belgeleri ile birlikte çeyrek altınları Van Vali Yardımcısı Hasan Yılmaz tarafından verildi.
Birinciliğe layık görülen ve Ankara’da yapılacak olan Türkiye finaline katılmaya hak kazanırken projelerin ise, Şırnak Silopi Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nden Mert Minareci’nin ‘Mıknatıs bağlantılı elektrik devreleri’, Batman Merkez Karatay Lisesi’nden Melek Durmaz ile Mizgin Cihan’ın ‘Nemli ortamda kuru aynalar’, Van Bilim Sanat Merkezi’nden Emir İzzet Bircan’ın ‘Kürelerden piramit’ ve son olarak ise Muş Konukbekler Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan Şeyda Işık ve Ahmet Çakır’ın ‘Asal Sayıların N Kuvveti’ olduğu belirtildi.
 Muş`un Sesi Gazetesi