Skip to main content

Tubitak yarışmasında iddialıyız

Muş Haber Fotoğrafı

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen ‘Bu benim eserim projesi’ yarışmasında Konukbekler Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerinin projesi birinci seçilen dört proje arasına girdi

Muş’un Konukbekler Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerinden Şeyda Işık ve Ahmet Çakır’ın hazırladığı ‘Asal Sayıların N Kuvveti’ isimli proje Van’da ki bölge finalinde birinci seçilerek Ankara’da yapılacak olan Türkiye finalinde yarışacak.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen ‘Bu benim eserim projesi’ yarışmasında Konukbekler Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerinin projesi birinci seçilen dört proje arasına girdi.
Van Atatürk Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ‘Bu benim eserim projesi’ ödül töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Keser, geçen yıl ülke genelinde yapılan yarışmada Van bölgesini temsilen hiç bir yarışmanın Ankara’ya gitmediğini belirterek, bu yıl 4 proje ile yarışacaklarını dile getirdi. Türkiye geneli 12 bölge merkezinde yarışma yapıldığını ifade eden Keser, TÜBİTAK olarak Van Bölgesi adına yarışmaya Muş, Ağrı, Batman, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Siirt ve Van illerindeki ilköğretim okulu öğrencilerinin katıldığını söyledi. Kontenjanın fazla verilmesiyle daha çok projeyle Ankara’ya gitmek istediklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Keser, bu yarışmada 4 birinci, 5 ikinci ve 7 kişinin de üçüncü olduğunu kaydetti. Önemli olanın ödül almaktan çok geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Keser, “Çocuklarımıza sahip çıkmak onları bu yaşlarda tespit ederek, yetişmelerine yardımcı olmaktır” dedi.
Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız’ın da kısa bir konuşma yapmasının ardından kürsüye gelen Van Vali Yardımcısı Hasan Yılmaz, bölge olarak bu kadar proje ile başvurunun yapılmasının eğitime verilen önemin arttığının göstergesi olduğunu belirtti. Öğrencilerin kendilerine olan öz güvenlerinin arttığını ifade eden Vali Yardımcısı Yılmaz, bütün eserleri kıymetli bulduğunu kaydetti. Bu projeleri hazırlayan öğrenci ve onlara yardımcı olan öğretmenleri kutladığını vurgulayan Vali Yardımcısı Yılmaz, önemli olan tek konunun bu kültürün okullarda oturması, bu kültürler bir şeylerin üretilmesi olduğunu kaydetti.
Yapılan konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Üçüncü olan öğrencilere MEB Temsilcisi Birgül Peker ile Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Keser belgelerini verirken, ikincilere ise Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız belge ve kitaplarını verdi. Yarışmada birinci olan 4 proje sahibi öğrencilere ise belgeleri ile birlikte çeyrek altınları Van Vali Yardımcısı Hasan Yılmaz tarafından verildi.
Birinciliğe layık görülen ve Ankara’da yapılacak olan Türkiye finaline katılmaya hak kazanırken projelerin ise, Şırnak Silopi Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nden Mert Minareci’nin ‘Mıknatıs bağlantılı elektrik devreleri’, Batman Merkez Karatay Lisesi’nden Melek Durmaz ile Mizgin Cihan’ın ‘Nemli ortamda kuru aynalar’, Van Bilim Sanat Merkezi’nden Emir İzzet Bircan’ın ‘Kürelerden piramit’ ve son olarak ise Muş Konukbekler Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan Şeyda Işık ve Ahmet Çakır’ın ‘Asal Sayıların N Kuvveti’ olduğu belirtildi.
 Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri