Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapımı düşünülen kız öğrenci yurdu için İl Özel İdaresi’ne yapılan arsa talebi İl Genel Meclisi’nde görüşüldü ve oybirliğiyle kabul edildi. İl Genel Meclisi Mayıs ayı son toplantısını dün gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Necmettin Yıldız başkanlığında yapılan meclis toplantısına İl Müftüsü Dursun Ali Şeker de katıldı. Muş’ta yapılacak kız öğrenci yurdu için daha önce meclisten arsa talebinde bulunduklarını söyleyen İl Müftüsü Dursun Ali Şeker, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’de on ilde kız yurdu yapılacağını ve bunlardan birinin de Muş’ta yapılacağını söyledi.

Meclis toplantısında çok heyecanlandığını ve kendisini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) hissettiğini dile getiren Müftü Dursun Ali Şeker; “Muş gibi değerli, kıymetli bir memleketin alınmasında sahabelerin büyük gayretleri var. Alparslan Hazretleri Anadolu’nun kapısını Malazgirt’le açmıştır. Benim için memleketin her karışı aynıdır. Muş gibi değerli ve kıymetli memlekette çalışmama Cenabı Hak nasip ettiğinden dolayı mutluyum. İl Genel Meclisi’ne katılmam beni çok heyecanlandırdı, sanki TBMM’ne katılmam ve kendimi orada hissetmeme neden oldu. Dinimiz gereği ilk emir oku olmuştur. Meclisimizin değerli üyeleri bu konuda geleceğin öğrencilerine yardımcı olduklarından dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Burada Muş’un öğrencileri okuyacak bilgi sahibi olacak ve faydalanacak. Bu arsanın Diyanet İşleri Başkanlığına tahsisinde birkaç Milyon YTL ile yapılandırma yapılacak. Şu parti bu parti hiç önemli değil önemli olan insanlara hizmettir” dedi.

İl Genel Meclisi Mayıs ayı son toplantısı gündemine gelen Kız Öğrenci Yurduna arsa tahsisi için Grup Başkanları aynı ifadelere yer vererek evet oylarını kullandılar. İlk olarak söz alan DTP Grup Başkanı Abdulbaki Alp, il genelinde yapılacak bütün hizmetlere canı gönülden destek verdiklerini ifade etti.

Ak Parti Grup Başkanı Haşim Yılmaz ise meclise gelen taleplerin değerlendirildiğini ifade ederek Türkiye genelinde 10 ilde yapılacak bu hizmetin Muş’ta da yapılmasının gurur verici olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından oylamaya sunulan teklif, meclis üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edildi. Resmi işlemlerin yapılmasının ardından dosyanın İl Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderileceği ve 2008 yılında çalışmaların başlayacağı kaydedildi. Öte yandan Türkiye genelinde on ilde yapılacak kız öğrenci yurtlarının Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi ve personel bağışları ile yapılacağı bildirildi. Topkan Haber Ajansı