Skip to main content

İş adamlarının ziyareti bir fırsattır.

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte Muş’a gelecek olan iş adamlarının Muş için çok önemli olduklarını belirterek, Muş’un bu fırsatları değerlendirmesi gerektiğini söylediler.

Makamında açıklamalarda bulunan Talip Devrim, “Muş’a gelecek olan insanlar ülkemizin önemli iş adamlarındandır. İstanbul Sanayi ve Ticaret Odası’ndan, Ankara Sanayi Odası’ndan ve diğer iş adamlarımızın hepsi önemli sanayici ve işadamı oldukları için gelişlerini basite almak doğru olmaz. Meslek komiteleri geliyor ve bizim meslek komitemizle görüşme imkanı olacaktır. Onlarla ikili görüşmeler yapacağız, ikili görüşmelerde Muş’ta nelerin yapılabileceği, hangi sektörlerin Muş’ta hammaddesi olduğunu hangi dallarda iş yapabiliriz, bu konuda görüşeceğiz, fikir alışverişinde bulunacağız” dedi.

Devrim, “Buraya yaklaşık 150 iş adamı gelecek. Muş’un bakir bir il olduğunu ve batı illerindeki işadamlarının bu bölgeye mutlaka yatırım yapmaları yönünde taleplerde bulunacağız. Çünkü orada ulaşım zor, iletişim zor, kalifiye eleman ücretleri fazla. Ama bu yörede bu gibi sorunlar yok, bunların hepsini masaya yatıracağız. Ben bu toplantının Muş’a çok faydalı olacağını ve getirisi olacağına inanıyorum. Gelecek iş adamlarımızın önüne iki sektörden proje bırakacağız. Tarım ve hayvancılık sektöründe gelen iş adamlarımızı bilinçlendireceğiz. Diğer bir sektör de sanayi sektörüdür, Organize Sanayi Bölgemiz hazır, gelecek iş adamlarımızı MOSB’de gezdireceğiz, kendi gözleri ile buraları görecekler. Ne kadar ciddi bir OSB hazırlandığını görecekler, ilimizin ne kadar güvenli olduğunu, ne kadar bakir bir il olduğunu kendilerine bildireceğiz. Bunun yanında süt inekçiliği, mısırın, şeker pancarının, alternatif ürünlerin ne kadar verimli olduğunu görecekler. Alparslan 1 ve 2 Barajlarının mutlaka devreye girilmesi konusunda kendilerine bilgi aktaracağız” dedi.

İş adamlarının gelişlerinin Muş için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Devrim, “İşadamlarını Muş’a gelip yatırım yapmadan gidecekleri ve bu ziyaretin bir anlam ifade etmeyeceği gibi söylemler var. Bana sorarsanız bu ziyaret Muş için büyük bir fırsattır. Onun için ben isterim ki işadamları her gün buraya gelsin, kendi gözleri ile bazı konuları görecekler. Türkiye’de güvenlik sorunu olmayan illerin başında Muş geliyor, coğrafik anlamda da çok öndeyiz, bu ziyaret çok olumlu geçecek. Muş halkı hep beraber gelecek işadamlarından fikir almak, birebir görüşmek için toplantıya iştirak etsinler. Çünkü işadamları sadece gezi amaçlı gelmiyorlar, buraya yatırım yapmayı düşünüyorlar. Bu Muş için bir fırsattır, son şanstır, işadamları ordusu geliyor, bunlardan faydalanmalıyız.” Dedi.

Bölgede ki özelleştirmeler yanlış yapılıyor

Devrim, “Ben özelleştirmeye karşı değilim. Ama Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılan özelleştirmeye karşıyım. Şeker Fabrikası özelleştirildiği takdirde burada 150 bin insanın ekmeğini kesmiş olursunuz. Muş Şeker Fabrikası’nda dolaylı olarak 150 bin insan faydalanıyor, esnafı, çiftçisi, işçisi faydalanıyor. Eğer bir süt fabrikası ve yem fabrikası gibi özelleştirilirse fabrika bitme noktasına gelir. Ama işin ehline verildiği takdirde, profesyonelce çalıştırılırsa üretim bakımından Türkiye’nin en iyi şeker fabrikası olur. Buradaki şeker pancarı oldukça verimli, kesinlikle zarar etmez. Şeker Fabrikası bugün de zarar etmiyor, sadece Pazar sıkıntısından dolayı elindeki stokları satmakta zorlanıyor” diye konuştu.

 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri