Hava sıcaklıklarının giderek arttığı kentte akarsulardan sonra nehir yataklarında da su seviyesi iyice azalmaya başladı. Muş’ta havaların ısınmaya başlaması ile birlikte bir çok akarsu tamamen kururken Murat ve Karasu Nehirleri’ndeki su seviyesi de ciddi oranda düştü.

Muş’ta kış mevsiminde kar yağışının az olması ve ilkbahar mevsiminde yeterince yağmurun yağmadığı Muş’ta akarsulardaki su seviyesi geçmiş yıllara oranla oldukça düşük seviyede. Her yıl ilkbahar mevsiminde yatağından taşarak yakınındaki köyleri ve binlerce dönem tarım arazisini sular altında bırakan Karasu Nehri’nde sular kurumak üzere.

Muş’ta etkili olan sıcakların Murat Nehri’ni ciddi ölçüde etkilediği belirtilirken, su seviyesinin ciddi ölçüde azalması sebebiyle nehir tabanındaki kayaların ortaya çıkmaya başladığı kaydedildi.

Aladağ’dan doğan ve Muş Ovası’nın ortasından geçip Fırat Nehri’ne karışan Murat Nehri de sıcaklardan etkilendi. Su seviyesinin yıllardan beri ilk defa bu kadar azaldığını ve azgın suları ile bilinen Murat Nehri’ndeki görüntü herkesi şaşırttı. Kış mevsiminde kar yağışının az olması ve yurt genelinde yaşanan kuraklığın su seviyesinin düşmesinde önemli sebepler arasında yer aldığı belirtildi. Murat Nehri’ndeki su seviyesinin Ağustos ayı içerisinde daha da düşmesinin beklendiğini söyleyen vatandaşlar, Fırat Nehri’nin en büyük kolu olan Murat Nehri’nin adeta dereye dönüştüğünü söylediler.

Muş’ta irili ufaklı birçok akarsu tamamen kururken bazı akarsularda da su seviyesi ciddi ölçüde düştü. Kış mevsiminde kar yağışının az olması ve ilkbahar mevsiminde de yağışların geçmiş yıllardaki oranda olmaması sebebiyle Haziran ayının sonunda akarsularda su kalmadı. İl Genelinde bir çok dere tamamen kururken büyük akarsularda da su görenleri şaşırtacak oranda düştü. Geçmişte Karasu ve Murat Nehri’ndeki su seviyesinin bu mevsimde bu oranda olmasına pek nadir rastlandığını söyleyen vatandaşlar, çok zor bir mevsim yaşandığını söylediler.

Su seviyesinin şaşırtıcı boyutlara ulaştığı ve nehir tabanındaki kayaların ortaya çıktığı kaydedilirken, nehirde balıkçılık yapan vatandaşlar, nehir suyunun ilk defa bu kadar azaldığını ifade ettiler. Nehirde balıkçılık yaparak geçimini sağlayan çok sayıda vatandaş, yıllardan beri ilk defa su seviyesinin bu kadar düştüğüne şahitlik ettiklerini söyleyerek, “Yıllardır nehirde balık avlarız. Her yıl bu dönemlerde su azalırdı ama bu yıl su azalması daha fazla oldu. Nehir tabanındaki taşlar göründü. Su azaldığı için avlayacak balık bulmak bile güçleşti. Ağustos ayında su seviyesi daha da azalacaktır. Murat Nehri’nin görüntüsü gerçekten görenleri şaşırtıyor’’ diye konuştular.

 Muşun Sesi Gazetesi