Üç günden bu yana, Şeker Fabrikasının önünde küspe sırası bekleyen hayvan üreticileri dertli. Üç günden bu yana sıra beklemelerine rağmen Müdürlükten fiş alamayan üreticiler, kendilerine yeterli bilgi verilmemesi nedeniyle ne yapacaklarını bilemez durumdalar. Müdürlük ise bir yandan Pancarı alımını sürdürüyor.

Şeker Fabrikasının şeker alımını dört gözle bekleyen çiftçiler, üç günden bu yana küspe fişi alma peşinde. Köylerinden traktörlerle gelip hayvanları için Şeker Pancarı küspesi almak için sıraya giren hayvan üreticileri, üç günden bu yana fiş verilmemesi nedeniyle fabrikanın önünde uzun kuyruklar oluşturmuş durumdalar. Küspe için fiş verilmemesine tepki gösteren hayvan üreticileri, Müdürlüğün kendilerine yeterli bilgi vermemesi nedeniyle, tepkilerini yüksek sesle dile getirmeye başladılar.

BİZİ NEDEN BEKLETİYORLAR

Gökyazı Köyünden Halis Balkaya isimli hayvan üreticisi; “yaklaşık üç günden bu yana burada fiş almayı bekliyoruz. Fiş dağıtılma ümidi nedeniyle, fabrikanın kapısından ayrılamıyoruz. Havanın soğuk olmasına aldırış etmeden, dağıtılacak fişi almak için 3 günden bu yana fabrikanın önünü mesken tutmuş durumdayız. Daha önce burada kısa bir süre beklemenin ardından, küspeyi alıp gidiyorduk. Fakat üç gündür ne olduğunu anlamış değiliz. Üç gündür kapıda beklememize rağmen, bize yetkili bir kişi açıklama yapmadı. Eğer küspe verilmeyecekse evimize gideriz” diye konuştu.

KÜSPE FİYATI ARTTI

Kızılağaç’ta hayvancılık ile uğraşan diğer bir çiftçi Mücahit Gündüz; “üç günden bu yana burada perişan olmuş bir durumdayız. Üç gündür bize küspe fişi verilmiyor. Bunun yanında, üç gün önce küspenin tonu 15 YTL idi. Fakat sabah duyduğumuza göre küspenin tonunun 30 YTL olduğunu öğrendik. Biz zamma tepkili değiliz. Fiyatın artması alım gücümüzü azaltmıyor. Fakat zamma rağmen küspe alamıyoruz. Bizim sıkıntımız zam yapılması değil, küspenin verilmemesidir” diye konuştu.  Muş Ovası NULL