Türkiye genelinde başlatılan ağaç dik kampanyasına, Muş 400 bin fidanla katılıyor. Muş Çevre ve Orman Müdürü Rıfat Nehir yaptığı açıklamada, Çarşamba günü yapılacak ağaç dikme kampanyasında, yaklaşık 400 bin ağacın toprakla buluşacağı müjdesini verdi.

Muş Fidanlık İşletmesinde yetiştirilen bir buçuk milyon ağaçtan, 400 bini Çarşamba günü yapılacak Ağaç Dikme Kampanyası ile toprakla buluşturulacak. Tüm Türkiye’de 15-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan ağaç dikme kampanyasında, Muş İlinde yaklaşık 400 bin fidan orman alanlarına dikilecek. Muş Fidanlık İşletmesi, Çarşamba günü yapılacak olan ağaç dikme kampanyası hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor. İki ile beş yaş arasında bulunan fidanlar, üreme alanlarından sökülüyor. Öte yandan, fidanlık çalışanları ise bir sonraki yıl dikilecek fidanların tohumlarını toprağa bırakmaya başladı.

ETKİNLİK CUMHURİYET ORMANINDA

Çevre ve Orman Müdürü Rıfat Nehir; “Müdürlüğümüz tarafından yetiştirilen yaklaşık bir buçuk milyon fidandan, 400 bin tanesi Türkiye genelinde başlatılan ağaç dikme kampanyası kapsamında toprakla buluşacaktır. Bu ağaçlar, 80. Yıl Hatıra Ormanına dikilecektir. Bu ağaç dikme kampanyası tören halinde yapılacaktır. Bu nedenle, Çarşamba günü saat 14.00’de yapılacak olan kampanyamıza tüm doğaseverleri bekliyoruz” diye konuştu. Nehir; “80. Yıl Hatıra Ormanında geçtiğimiz aylarda üzücü bir olay yaşanmıştır. Burada bulunan bir kısım ağacımız, çıkan yangında yok olmuştur. Bunun için, burada yenileme çalışmaları yapacağız” diye konuştu.

AĞAR TÜRLERİ ARTACAK

Çevre Orman Müdürü Rıfat Nehir; “bu yıl İlimize yeni ağaç türleri sokmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımız sürüyor. Gelecek yıl denenmek amacı ile Kuşburnu, dut, mahlep ağaçlarının tohumları toprağa ekilmiştir. Bu fidanların sanayiye ve ekonomiye katkısı olacağını düşünüyoruz. Şu an bu fidanlar deneme aşamasındadır. Ürünün burada elverişli olması ile üretim potansiyeli yükselecektir. Bunun yanında, ceviz ve badem ağacı üretimimiz devam ediyor. Alanımızda gelecek yıl fidan elde edilmek için yaklaşık 500 bin fidan tohum ekimi yapılmıştır” diye konuştu. Muş Ovası
 NULL