Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nda (OKS) Türkiye birincisi olmayı başaran Esmanur Fil, başarısından ötürü ödüllendirildi. Muş’ta elde ettiği başarı açısından sevinç yaşatan Esmanur Fil, Muş Valisi Erdoğan Bektaş tarafından dizüstü bilgisayar ile ödüllendirilirken Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yavuz Selim İlköğretim Okulu Müdürlüğü tarafından da birer Cumhuriyet altını verildi.

Muş’un gururu olarak Ortaöğretim Kurumu Sınavında (OKS) Türkiye birincisi olmayı başaran Esmanur Fil ödüllerini aldı. OKS’de Türkiye birincileri arasında yer alan Esmanur Fil’e Vali Erdoğan Bektaş dizüstü bilgisayar verirken Milli Eğitim Müdürü ve Yavuz Selim İlköğretim Okulu birer cumhuriyet altın verdi. Vali Erdoğan Bektaş makamında kabul ettiği OKS birincisi Esmanur Fil’e dizüstü bilgisayar verirken, bu tür başarılardan dolayı ziyadesi ile memnun olduklarını söyledi. Vali Bektaş, çalışılması halinde Muş’tan da birincinin çıkabileceğini kaydederek, en azından 81’inci sıradan uzaklaşmak için bu tür başarıların önemli olduğunu söyledi.

Vali Erdoğan Bektaş, “Evet bu sene hepimiz biliyoruz ki ilimizde OKS’de Türkiye birincisi olan bir kızımız var. Ayrıca ÖSS sınavında da ciddi başarılı çocuklarımız var. Muş birincisi yine bir kızımız var. Türkiye 130’ncusu oldu. Bu başarıları örnekler gerçekten çok güzel ve bizi fazlası ile mutlu ediyor. Özellikle ilimizdeki okullarda 4 yıl okuyarak Türkiye birincisi olan kızımızın başarısı takdir edilecek türdendir. Bu kızımızın elde etmiş olduğu başarı bütün Muş’a örnek olmalıdır. Bu kızımızın Türkiye birinciliği ayrıca şu anlama gelmektedir. En azından ilköğretim seviyesinde bütün mazeretleri bu durum geçersiz kılmaktadır. Eğer ki çalışılırsa, gereği yapılırsa, Muş’tan da Türkiye birincisi çıkarmak mümkün. Bu durum bizleri hem mutlu ediyor, hem de sorumluluğumuzun artmasına neden oluyor. Yani eğitimde birinci olabiliyorsak, her alanda birinci çıkarma şansına fazlası ile sahip olduğumuzun açık ispatıdır, kızımızın bu büyük başarısı. En azından 81’nci olmamalıyız bu anlamda kızımızın bu büyük başarısının, bütün Muş’lulara ve bütün sektörlere örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu düşüncelerimi paylaşırken umut ediyorum ki daha çok alanda daha farklı birincilikler elde etmeyi diliyorum. Hedeflerimiz bu doğrultuda olmalıdır, bunları gerçekleştirmek için çabalayacağız” diye konuştu.

 Topkan Haber Ajansı