Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell işbirliğiyle gerçekleştirilen ”Gönül Köprüsü’ projesi kapsamında Trabzon’da ilk kez denizi gören öğrenciler arkadaşları ile kaynaşmanın tadını çıkardılar.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell işbirliğiyle gerçekleştirilen ”Gönül Köprüsü’ projesi kapsamında Muş’tan Trabzon’a gelen öğrencilerden bazıları ilk kez denizi görmenin, balıkla tanışmanın mutluluğunu yaşarken, arkadaşlarına bıraktıkları mektuplarda ise kentten ayrılmanın verdiği hüzün ve kurdukları dostluklara yer verdi.
Proje kapsamında Muş’un merkez ve ilçelerindeki ilköğretim okullarından Trabzon’a getirilen 330 öğrenci, rehber öğretmenler eşliğinde şehrin tarihi ve turistik mekanları olan Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi ve Atatürk Köşkü gibi yerleri gezdi.

Tarihi ve turistik mekanlara hayran olan çocukların en fazla ilgisini ise ”Karadeniz” çekti. Birçok öğrenci ilk kez gördükleri denizi şaşkınlıkla izlerken, ilk kez denize dokunmanın heyecanını yaşadı.

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesi sahiline inen Muşlu öğrenciler, ilk kez buluştukları denizin tadını çıkardı.

DENİZE HAYRAN KALDILAR
Bakanlığın düzenlediği organizasyonun çocukları inanılmaz bir şekilde heyecanlandırdığını belirten Muş Sungu 75. Yıl Vakıfbank İlköğretim Okulu Müdürü Hasan Polatkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin kitaplarda okudukları, televizyonlarda gördükleri Karadeniz Bölgesi’ne ve Trabzon’a hayran kaldığını söyledi.
Muş merkezin yanı sıra, Bulanık, Varto ve Malazgirt ilçelerinden gelen 330 öğrencinin bir çoğunun denizi ilk kez gördüğünü vurgulayan Polatkan, ”En çok merak ettikleri de denizdi, çok şaşırdılar. Trabzon’da inanılmaz bir sevgi ve ilgi gördük. Çocuklar iki gün de Trabzonlu ailelerle vakit geçirdiler ve inanılmaz dostluklar elde ettiler” dedi.
“DENİZİ GÖRÜNCE ŞOK OLDUM”
Trabzon gezisine ilişkin duygularını mektuba döken Bulanık İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Seda Kalın da hayatında Muş’tan başka il görmediğini belirtti. Kalın, ”Öğretmenlerim bana ‘Gönül Köprüsü’ kapsamında Trabzon’a gideceksin’ dedikten sonra uyku uyuyamaz oldum. En çok televizyonda, filmlerde, kitaplarda gördüğüm denizi merak ediyordum. Denizi görünce şok oldum, ucu bucağı gözükmüyor, sonsuz bir mavilik. Önce yanına bile yaklaşmaya korktum, sonra alıştım. Ayaklarımı çıkarıp denize girdim. Çok mutluyum” dedi.

“AYRILIRKEN GÖZYAŞLARIMI TUTAMADIM”
Sungu 75. Yıl Vakıfbank İlköğretim okulu 8. sınıf öğrencisi Nagihan Atık ise mektubunda, ”Arkadaşlarıma anlatacak o kadar çok şeyim oldu ki” dedi. Atık, şunları kaydetti: “Öğretmenlerimiz, ‘iki gün yurtta, iki gün de gönüllü ailelerin yanında kalacaksınız’, dediği zaman ailelerin yanında kalmak hiç hoşuma gitmemişti. Ama yaşadıklarımdan sonra yanıldığımı anladım. Trabzon’u, Trabzonluları çok sevdim. Ayrılırken gözyaşlarımı tutamadım. Onları hiç unutmayacağım.”

BALIK TUTTULAR
Muş Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulu 8. sınıf öğrencisi Aras Esmek de, ”Bizi buralara getirenlere sonsuz teşekkürler, diğer doğulu arkadaşlarımızın da buraları gezip görmesi lazım. Hayatımda ilk kez deniz gördüm, sandala bindim, balık tuttum, inanılmaz heyecanlı zaman geçirdik. Tekrar tekrar bizi buralara getirsinler” diye kaydetti.

“ARTIK TRABZONSPORLU OLDUM”
Yaşadıklarını mektuplara döken diğer öğrencilerden Harun Tüzel ise artık Trabzonsporlu olduğunu, çok iyi insanlarla tanıştığını, çok güzel arkadaşlar edindiğini ifade ederek, ”Artık Trabzon da akrabalarım var” diye yazdı.

Çilem Karakoyun da mektubunda ”Yanında kaldığım aile beni çocukları gibi sevdi. Onlara öyle alıştım ki. Ebru, Duygu adlı kardeşlerim var artık” şeklinde ifadelere yer verdi.

Emrah Esmek ise ”Rüya bitti. Bizi bağırlarına basan Trabzonlu arkadaşlarıma ve ailelerine sonsuz teşekkürler” diyerek Trabzon’dan ayrılmanın hüznünü mektubuna taşıdı.
“Gönül Köprüsü” projesi kapsamında bugüne kadar Trabzon’a Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde eğitim gören 1200 öğrencinin geldiği bildirildi.

 Muşun Sesi Gazetesi