Muş Valisi İbrahim Özçimen, 21.5 milyon YTL tutarındaki projelerle 2006 yılının Muş için atılım yılı olacağını söyledi. Muş Valiliği toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyen Vali İbrahim Özçimen, 2006 yılı için tüm hazırlıkları tamamladıklarını ve Türkiye genelinde en hazırlıklı illerin başında Muş’un geldiğini kaydetti. Vali İbrahim Özçimen, 2004 yılının yatırım programı 4 milyon YTL olmasına rağmen bu rakamı 16 milyon YTL’ye çıkardıklarını, yatırımın 4 misli arttığını belirtti. Bu yıl da yatırımı 4 katına yakın arttıracaklarını anlatan Vali Özçimen, “Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, geçen yıl ilimizi ziyaret etmiş ve geç saatlere kadar toplantı yapılmıştı. Bu toplantıda Milli Eğitim Bakanımız Hüseyin Çelik 30-40 milyon YTL’lik bir yatırım sözü vermişti. Bu büyük bir rakamı ifade ediyor. Bu yatırımlardan en az 30 milyon YTL’nin geleceğini düşünüyoruz.


Bunun dışında il özel idarelerinin geçtiğimiz yıl yapısı değişti. Köy hizmetleri özel idarelere bağlandı. Özel idarelerde genel sekreterlik kuruldu. Bunun ardından Köy-Des Projesi yürürlüğe girmişti. Biz geçtiğimiz yıl Ağustos ayından itibaren yatırımlara giriştik. Buna rağmen içme suyu işinde çok büyük bir patlama yaptık. Toplam 143 köyde su çalışması yaptık. İlimizin 358 köyü olduğunu düşünürsek, yaptığımız çalışma üçte birden fazla bir rakama tekamül ediyor. Bu sene 40 köyümüzde su yok. Bu köylerimizin su sorununu çözeceğiz” dedi.


Bu yıl yatırımda iddialı olduklarını söyleyen Özçimen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2005 yılının ortasında başladığımız çalışmalarla çok iyi bir sonuç elde ettik. Ekim ayında çalışmaları durdurduk ama proje çalışmalarına başladık. Köy-Des dediğimiz çalışma projelidir. Yani Ankara ‘Sizin siyasetçiniz var’ diye size para vermiyor. Projelerinize bakıp para veriyor. Avrupa Birliği projelerinde olduğu gibi. Şimdi biz güzel bir çalışma yaptık. Geçen hafta da Genel Sekreterimiz Ahmet Güngör’ü Ankara’ya gönderdik. Gerçekten en hazırlıklı il ve projeleri hazır iller arasında en iyi durumda olduğumuz görüldü. 21.5 milyon YTL tutarında proje hazırladık. Bunu alacağımızı sanıyorum. Kaldı ki bundan sonra da proje yapacağız. Temennimiz 30-40 milyon YTL milli eğitimden, 30-40 milyon YTL özel idareden ödenek almak. Özellikle bu yıl yol işine ağırlık vererek yatırım yapmayı düşünüyoruz. Kamu İhale Kurumu (KİK) formaliteleri ile zaman kaybetmeyi düşünmüyoruz. Mart başından itibaren ihalelere başlayacağız. KİK’e giden evrakların gidip gelmesi karların erimesine kadar sonuçlandırılır. Sonra da süratle işlere başlayacağız. İnşallah bu yıl Muş’ta yatırımlarda atılım dönemi olacak.” Haber: Kadir Tunç

 NULL