Muş’un Varto İlçesi’nde köylerden ilçe merkezine yürüyerek okula gelen öğrencilerin çilesi sona erdi. Varto’da okumak için kilometrelerce yol kat eden öğrencilerin yıllardan beri yaşadıkları sorun, Kaymakam Dr. Mehmet Tanışır’ın özverili çalışmaları sonucu giderildi. Lise okumak için Varto ilçe merkezine gelmek zorunda kalan 150 öğrenci, Varto Kaymakamlığı’nın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) bütçesinden yaptığı harcamaların ardından minibüslerle taşınmaya başladı.


Yapılan düzenlemeleri yerinde görmek için Varto Lisesi’nde incelemelerde bulunan Muş Valisi İbrahim Özçimen, Kaymakam Dr. Mehmet Tanışır’ı başarılı çalışmalarından ötürü kutladı. Varto Lisesi önünde toplanan öğrencilere hitap eden Vali İbrahim Özçimen, şunları söyledi:
“Varto’ya daha önceki gelişlerimizde, özellikle geçen yıl velilerimiz sizin okullarınıza dolmuşlarla getirilmeniz için taleplerde bulunuyordu. Bu sorunu bir türlü çözememiştik. Bu sorun bugüne kadar tamamıyla böyle toplu halde ortadan kaldırılamamıştı. Kaymakam arkadaşımız göreve başladıktan sonra bu soruna el attı. Bizim istediğimizin ötesinde bir noktaya ulaştı. Kendisini tebrik ediyoruz. Belediye Başkanımıza da 39 öğrenciyi kenar mahallerden okullarına taşıdığı için teşekkür ederiz. Öğrencilerimiz bizlerin umududur. Sizleri hep iyi, sağlıklı ve başarılı görmek istiyoruz.”


Varto Kaymakamı Dr. Mehmet Tanışır da Varto’da kanayan bir yara halini alan öğrencilerin yaya ulaşım sorununu çözmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Varto’da köylerden ilçe merkezine okumak için yaya gelen bir tek öğrenci bulunmadığını belirten Mehmet Tanışır, “Varto merkezine yürüyerek gelen 150 fakir öğrencimizin SYDV imkanlarıyla birinci dönem itibariyle servis ücretlerini ödeyerek sorunu çözdük. İkinci dönem için bu öğrencilerimize proje yaparak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’ne gönderdik. Bu öğrencilerimizin hem taşıma bedellerini hem de öğlen sıcak yemek imkanı sunacağız. Varto’da önceki yıllardan beri kış şartlarında bazı öğrenciler, 7 kilometre, bazıları 5 kilometre, hatta 10 kilometre sabah-akşam yürüyerek okula gidip geliyordu. Bu kamu vicdanını da olumsuz etkileyen bir unsur olarak bize intikal ettirildikten sonra, bununla ilgili tespit çalışmalarımızı yaptık. Birinci dönem yerel imkanlarımızla bu sorunu çözdük. Yemek bedelleri de Ankara’dan gelir gelmez öğrencilerimize sıcak yemek vereceğiz. Bu sorun, hayırsever bir vatandaşımızın 16 derslikli bir YİBO yapmasıyla çözülecektir. Bizim çocuklardan istediğimiz çalışmaları ve başarılı olmalarıdır. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bundan dolayı sizden tek isteğimiz çok çalışmanızdır. Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyetler ufkuna doğru yürümenizdir” dedi.


Varto Lisesi 9. sınıf öğrencisi Nurten Berk ise “Daha önceden 7 kilometre gidiş geliş yapıyorduk. Kurt, tilki, soğuk ve donma tehlikesi vardı. Şimdi ise servislerimiz var. Tek sıkıntımız öğlen yemeği. Bu da ileriki günlerde çözüleceği için çok mutluyuz” diye konuştu. Haber: Kadir Tunç

 NULL