Murat Nehri’ndeki su seviyesinin büyük oranda azalması sebebiyle tabandaki kayalar ortaya çıkmaya başladı. Muş Ovası’nın ortasından geçip Fırat Nehri’ne karışan Murat Nehri de sıcaklardan etkilendi. Su seviyesinin yıllardan beri ilk defa bu kadar azalırken azgın suları ile bilinen Murat Nehri’ndeki görüntü herkesi şaşırtıyor.

Kış mevsiminde kar yağışının az olması ve yurt genelinde yaşanan kuraklığın su seviyesinin düşmesinde önemli sebepler arasında yer aldığı belirtildi. Murat Nehri’ndeki su seviyesinin ağustos ayı içerisinde daha da düşmesinin beklendiğini söyleyen vatandaşlar, Fırat Nehri’nin en büyük kolu olan Murat Nehri’nin adeta dereye dönüştüğünü söylediler.

Su seviyesinin şaşırtıcı boyutlara ulaştığı ve nehir tabanındaki kayaların ortaya çıktığı kaydedilirken, nehirde balıkçılık yapan vatandaşlar, suyun ilk defa bu kadar azaldığını ifade ettiler. Nehirde balıkçılık yaparak geçimini sağlayan çok sayıda vatandaş, yıllardan beri ilk defa su seviyesinin bu kadar düştüğüne şahit olduklarını söyleyerek, “Yıllardır nehirde balık avlarız. Her yıl bu dönemlerde su azalırdı, ama bu yıl daha fazla oldu. Nehir tabanındaki taşlar göründü. Su azaldığı için avlayacak balık bulmak bile güçleşti. Ağustos ayında su seviyesi daha da azalacaktır. Murat Nehri’nin görüntüsü gerçekten görenleri şaşırtıyor” diye konuştular.

Konu ile ilgili olarak İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Muş Valisi Erdoğan Bektaş ise, kuraklık sebebiyle akarsularda ciddi düşüşler olduğunu, köylerdeki içme suyu kaynaklarında da azalma meydana geldiğini söyledi.