Dünyadaki yeşil alanlar küresel ısınma nedeniyle her geçen gün çoraklaşıyor. Muş’un Hasköy ilçesine bağlı Altınova Belde Belediye Başkanı Ecvet Budak, Türkiye’nin en büyük ovalarından biri olan Muş Ovası’nın gittikçe verimsizleşmeye başladığını belirterek, tedbir alınmadığı taktirde ovayı tamamen kaybedeceklerini söyledi.

Başkan Budak, “Muş Ovası 840 bin dönüm alana sahip. Muş’tan başlayarak Bitlis’in Güroymak ilçesini de içine alarak Aşağı Kolbaşı köyüne kadar uzanıyor. Bu alanda binlerce vatandaş geçimini sağlıyor. Ovada yıllarca yapılan bilinçsiz tarıma rağmen 100 binlerce çiftçi buradan geçimini sağlıyor. Eğer ovada bir an önce gerekli tedbirler alınmazsa buradan geçimini sağlayan çiftçilerin hepsi mağdur olacak.” dedi.

Muş Ovası’nı besleyen birçok irili ufaklı derenin son zamanlarda yaşanan kuraklıktan dolayı kuruduğunu anlatan Budak, “Kuruyan dereler burada çiftçilik yapan vatandaşlara milyarlarca lira para kaybına neden oldu. Bir çok derenin kurumasına rağmen burada Murat Nehri ve Karasu Nehri gibi Muş Ovası’nı besleyecek ve kurtarabilecek dereler de var. Fakat bunların yatakları Muş Ovası’na göre biraz daha alçakta. Bir takım önlemlerle Muş Ovası’ndaki topraklarda kullanılabilir. Buralara getirilip sulama da yapılabilir o da ancak devlet eliyle yapılabilir. Bu yapıldığı taktirde Muş Ovası kurtarılır.” diye konuştu.