Hasköy İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından muhtarlara bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda şap hastalığı ve suni tohumlama hakkında bazı bilgiler verilirken suni tohumlamanın ücretsiz yapıldığı belirtildi. Yapılan açıklamada şap hasatlığının yapılmasının gerekliliği ve şap hastalığı hakkında çiftçilere bilgiler verildi.

Yapılan açıklamada; Şap aşılaması yılda iki defa olmak üzere İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde kampanya tarzında yürütülmektedir. İl ve ilçe Tarım Müdürlüğü tüm imkânlarını aşılamanın verimli geçmesi için seferber etmiştir. İlkbahar Aşılama Kampanyası 2 Mart tarihinde başlamış olup 15 Mayıs 2009 tarihinde sona erecektir.

Yetiştiricilerimizin hayvanlarına şap aşılaması yaptırmaları her şeyden önce kendileri ve dolayısıyla da ülkemiz menfaatinedir. Ülkemiz ve özellikle de İlimiz hayvancılığının gelişmesi ve daha da verimli hale gelmesi için Müdürlüğümüzce aşılama çalışmaları ve sağlık taramaları titizlikle yürütülecektir. Bu kapsamda kampanya süresince aşılama çalışmalarının verimli olarak yürütülebilmesi için İl Müdürlüğümüzün bütün imkânları seferber edilecektir. Muhtar başta olmak üzere köy halkının gelen personelimize gerekli kolaylıkları sağlaması ve yardımcı olması gerekmektedir. 3285 Sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanunu ve Bakanlığımızın 2009 yılı Hayvan Hareketlerini Kontrolü Genelgesine göre; On beş gün öncesinden aşılatılmamış ve küpesi olmayan hayvanların İl içi ve İl dışına hareketleri kesinlikle yasaktır. Bundan dolayı yetiştiricilerimiz, yeni doğan buzağılarını küpeleterek kayıt altına almaları ve İl dışına sevk edecekleri hayvanları en az 15 gün öncesinden aşılatmış olmaları gerekmektedir. Küpeleme konusunda sivil toplum örgütleriyle de işbirliği içerisinde çalışmalarımız devam etmektedir. Muş İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile 16 Şubat tarihinde yapılan sözleşme gereği 0-6 aylık buzağılara küpe takma konusunda 2009 yılı için gerekli yetkiler verilmiş olup karşılıklı işbirliği içerisinde çalışmaya devam edilecektir. İlimizde bulunan hayvanlarımızın istatistik çalışması da tamamlanmış olup ortaya çıkan güncel tabloyu sonuçlarıyla birlikte kısa süre içerisinde sizlerle paylaşacağız.

 Günaydın Muş Gazetesi