8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlayan KAMER Kadın Merkezi Muş Temsilcisi Nezahat Yılmaz, Kadınların da birey olduğunu ve her konuda hakları olduğunu ifade ederek, yapılacak olan yeniliklerle kadınların da özgür olarak yasal ve kanuni haklardan faydalanmaları gerektiğini savundu.

8 Mart’ı kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin temsili başlangıcı olarak gösteren KAMER İl Temsilcisi Nezahat Yılmaz, Kadınların da birey olduğunu ve her konuda hakları olduğunu ifade ederek, yapılacak olan yeniliklerle kadınların da özgür olarak yasal ve kanuni haklardan faydalanmaları gerektiğini belirtti.

8 Mart Dünya Kadınlar gününün başlangıç noktasından bu güne dek süre gelen sorunlarına yönelik açıklamasını sürdüren Yılmaz,1857 yılında ABD‘nin Newyork kentinde tekstil fabrikasında çalışan binlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto ettikleri gündür. 52 yıl sonra 1909’da Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen kadın sosyalist enternasyonel toplantısında 8 Mart’ın her yıl Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması kararı verilmiştir dedi.

Yüzyıllardır ezilen, toplumsal yaşamdan yalıtılmış kadının gelecek düşleri genellikle analık, cinsiyetçilik, ayrımcılık gibi canını en çok yakan sorunlarda yoğunlaştırılmıştır diyen KAMER İl Temsilcisi Nezahat Yılmaz, “Kadının düşlediği dünya, sınıfsal ve cinsel sömürünün ortadan kaldırıldığı, cinsiyetçi ve baskıcı değil; özgürlükçü ve demokratik, doğayla uyumlu bir dünyadır. 21. yüzyılda, işte böyle bir dünyanın oluşmasında destekçi olunacaktır.8 Mart’ı sadece kadınlar açısından değil, insanlık açısından anlamlı buluyorum. Toplum özgürleştikçe kadın özgürleşir; kadın özgürleştikçe, toplumdaki özgürlük alanları genişler. İnsanlığın tarihine bir bakın. Bunun böyle olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden 8 Mart kadınların “özgürlük mücadelesinin” adıdır. Ve yine bu yüzden 8 Mart, sadece kadınlar için değil, bütün insanlık için anlamlıdır.1975 yılında 8 Mart Kadınlar Günü olarak kutlandı Ve 1977 yılında BM genel toplantısında 8 Mart günü Kadın Hakları, uluslar arası barış günü olarak kabul edildi. Bu kabulün amacı; dünya barışının korunması, sosyal gelişim için temel insan haklarının kullanılması için kadınların da eşitlik ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamaktır” diye konuştu.

Yılmaz, Kadınlar gününe özel açıklamasında son olarak, Kadınların özgür ve saygın bir şekilde üretime katılmaları, yönetimde söz sahibi olmaları, yaşadıkları toplumun çağdaşlık ve gelişmişlik seviyesini ortaya koymada önemli bir ölçüt olduğu gerçeğini yansıtarak bu duygu ve düşünceleri ile; tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyor, başarı, mutluluk ve sağlık dileyerek sevgi ve saygılarımı sunuyorum dedi.

 Günaydın Muş Gazetesi