Skip to main content

Yolmaz; kadının her konuda hakkı vardır

Muş Haber Fotoğrafı

8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlayan KAMER Kadın Merkezi Muş Temsilcisi Nezahat Yılmaz, Kadınların da birey olduğunu ve her konuda hakları olduğunu ifade ederek, yapılacak olan yeniliklerle kadınların da özgür olarak yasal ve kanuni haklardan faydalanmaları gerektiğini savundu.

8 Mart’ı kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin temsili başlangıcı olarak gösteren KAMER İl Temsilcisi Nezahat Yılmaz, Kadınların da birey olduğunu ve her konuda hakları olduğunu ifade ederek, yapılacak olan yeniliklerle kadınların da özgür olarak yasal ve kanuni haklardan faydalanmaları gerektiğini belirtti.

8 Mart Dünya Kadınlar gününün başlangıç noktasından bu güne dek süre gelen sorunlarına yönelik açıklamasını sürdüren Yılmaz,1857 yılında ABD‘nin Newyork kentinde tekstil fabrikasında çalışan binlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto ettikleri gündür. 52 yıl sonra 1909’da Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen kadın sosyalist enternasyonel toplantısında 8 Mart’ın her yıl Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması kararı verilmiştir dedi.

Yüzyıllardır ezilen, toplumsal yaşamdan yalıtılmış kadının gelecek düşleri genellikle analık, cinsiyetçilik, ayrımcılık gibi canını en çok yakan sorunlarda yoğunlaştırılmıştır diyen KAMER İl Temsilcisi Nezahat Yılmaz, “Kadının düşlediği dünya, sınıfsal ve cinsel sömürünün ortadan kaldırıldığı, cinsiyetçi ve baskıcı değil; özgürlükçü ve demokratik, doğayla uyumlu bir dünyadır. 21. yüzyılda, işte böyle bir dünyanın oluşmasında destekçi olunacaktır.8 Mart’ı sadece kadınlar açısından değil, insanlık açısından anlamlı buluyorum. Toplum özgürleştikçe kadın özgürleşir; kadın özgürleştikçe, toplumdaki özgürlük alanları genişler. İnsanlığın tarihine bir bakın. Bunun böyle olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden 8 Mart kadınların “özgürlük mücadelesinin” adıdır. Ve yine bu yüzden 8 Mart, sadece kadınlar için değil, bütün insanlık için anlamlıdır.1975 yılında 8 Mart Kadınlar Günü olarak kutlandı Ve 1977 yılında BM genel toplantısında 8 Mart günü Kadın Hakları, uluslar arası barış günü olarak kabul edildi. Bu kabulün amacı; dünya barışının korunması, sosyal gelişim için temel insan haklarının kullanılması için kadınların da eşitlik ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamaktır” diye konuştu.

Yılmaz, Kadınlar gününe özel açıklamasında son olarak, Kadınların özgür ve saygın bir şekilde üretime katılmaları, yönetimde söz sahibi olmaları, yaşadıkları toplumun çağdaşlık ve gelişmişlik seviyesini ortaya koymada önemli bir ölçüt olduğu gerçeğini yansıtarak bu duygu ve düşünceleri ile; tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyor, başarı, mutluluk ve sağlık dileyerek sevgi ve saygılarımı sunuyorum dedi.

 Günaydın Muş Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri