İstanbul Güngören Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından başlatılan ‘Sevgi Kütüphanesi Projesi’ kapsamında kurulan ilk kütüphane Muş’un Taşoluk 75. Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda öğrencilerin hizmetine açıldı.

Muş’un Taşoluk köyünde bulunan Taşoluk 75. Yıl YİBO’da kurulan kütüphane düzenlenen törenle açıldı. Kütüphanenin açılış törenine Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, Güngören Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Salih Zeki Kaplan ile Gençlik Meclisi Başkanı Abdullah Yılmaz, Güngören’de geçen yıl meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Furkan Şentürk’ün annesi Şadiye Şentürk ile babası Mustafa Şentürk, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, eğitime yönelik yardım ve yatırımların önemine değinerek eğitime kazandırılan kütüphane için Güngören Belediyesi’ne teşekkür etti. Bayraktar, “Eğitimin temel taşlarından biri olan eğitimciler noktasında şunu belirtmek gerekir. Bizim toplumun her kesimine kitap okuma alışkanlığını kazandırmadığımız müddetçe kalkınmanın olmayacağı kesindir. Kütüphaneleşme çalışmasında bizi yalnız bırakmayan Güngören Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Anadolu’nun ücra köşesinde olan bizleri unutmayan herkese teşekkür edip bu projelerin devamını dilerim” dedi.

Güngören Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Salih Zeki Kaplan ise yaptığı konuşmada, “Bu proje ile yola çıkarken Cumhurbaşkanlığı’nın ‘Türkiye Okuyor’ kampanyasına destek olmayı amaçladık. Gerçekten okumayan bir toplum olduğumuz için belediye olarak gençlik meclisimiz tarafından hazırlanan projeye belediye olarak destek verip hayata geçirdik. Bu kapsamda ilk kütüphaneyi Taşoluk 75. Yıl YİBO’da oluşturduk. Oldukça güzel bir kütüphane oluşturulmuş oldu ve öğrencilerimizin hizmetine açıldı. Doğu ve Batı illeri arasındaki kardeşliği de pekiştirecek olan bu proje gelecekte başka il ve ilçelerde de devam edecektir. Bizim her tarafa yetişmemiz belki mümkün olmayabilir ama bu proje ile bir kıvılcımı ateşmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Güngören Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Abdullah Yılmaz ise hazırladıkları projeye Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman’ın destek verdiğini ve katkılarının çok fazla olduğunu belirterek, ilk kütüphaneyi öğrencilerin hizmetine sunmaktan ötürü duydukları mutluluğu dile getirdi.

ÇOCUKLARINI TERÖRE KURBAN VEREN ÇİFT KURDELEYİ KESTİ

Konuşmaların ardından kütüphane açılışı geçen yıl Güngören’de meydana gelen patlamada yaşamını yitiren Furkan Şentürk’ün annesi Şadiye ve babası Mustafa Şentürk yaptı. Kütüphanenin açılış kurdelesini keserek öğrencilerin kütüphane sevincini paylaşan Şentürk çifti, yaşamını yitiren çocuklarının kitaplarını da bu projeye bağışladıklarını ve proje kapsamındaki ilk kütüphanenin açılışında bulunmaktan ötürü mutluluk duyduklarını söylediler. Kütüphanede öğrencilerle birlikte kitapları inceleyen ve çocukları biran bile yanlarından ayırmayan Şentürk çifti kütüphane açılışında duygulu anlar yaşadılar.