Muş’ta 1996 yılından sonra yaygınlaşmaya başlayan ve son 15 yılda yapılan kooperatif binaları, şehre modern bir görünüm kazandırmanın yanı sıra yaşanan konut sıkıntısını da büyük ölçüde çözüyor. Muş’ta kooperatifçiliğin her geçen gün gelişerek devam ettiği bildirildi.

Muş’ta, son yıllarda hızla yaygınlaşan kooperatifleşme, şehrin modern bir görüntüye kavuşmasına neden olurken, yaşanan konut sıkıntısı da en alt seviyelere iniyor.

1996 yılından sonra ivme kazanan kooperatifçilik Muş’ta yaygınlaşarak devam ediyor. 1990’lı yılların başında apartman hayatının ve modern binaların pek az görüldüğü Muş’ta yapılan kooperatifler şehrin görünümünü değiştirdi. Son on beş yıl içerisinde kurulan yaklaşık 50 kooperatifle sadece il merkezinde yaklaşık 2 binin üzerinde konut yapıldı. Son yıllarda gelişen kooperatifçilik sayesinde aylık taksitler ödeyerek ev sahibi olan vatandaşlar, şehrin modern görünümüne de katkıda bulundu.

Muş’ta kooperatifleşmenin oldukça yol kat ettiğini ve kooperatifleşmenin bir il için büyük önem arz ettiğini kaydeden Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, şehrin kooperatifler sayesinde çehresinin değiştiğini söyledi. On beş yıl önce Muş’ta modern binalara çok az rastlandığını ifade eden Demirtürkoğlu, “Muş Türkiye’nin en geri kalmış illerinden birisidir. Bu şehrin mimarisine de etki ediyor. Ama son yıllarda yapılan binalar şehrin görünümünü oldukça değiştirdi” dedi.

Muş’ta serbest muhasebecilik yapan Harbi Gündoğan da, kooperatifçiliğin bir ilin kalkınmasında, gelişmesinde ve modernleşmesinde büyük bir pay sahibi olduğunu söyledi. Gündoğan, sadece konut yapımında değil her alanda kooperatifleşmenin önemli olduğunu vurgulayarak, Muş’ta geç başlayan ama önemli bir mesafe kat eden kooperatifçiliğin, sabit gelirli birçok insanın ev sahibi olmasını sağladığını bildirdi.

Muş’ta kooperatifleşmenin oldukça yol kat ettiğini ve bir il için büyük önem arz ettiğini kaydeden Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim ise, şehrin kooperatifler sayesinde çehresinin değiştiğini söyledi. Son yıllarda yapılan modern binaların şehircilik açısından önem arz ettiğini kaydeden Devrim, “Muş kooperatifler sayesinde şehircilik açısından gelişiyor. Ancak yeni binalar yapılırken de imara dikkat etmek gerekir. Belediyenin kooperatifleri sıkı bir kontrolde tabi tutarak yeşil alanlarımızın yok olmasına engel olmalıdır” dedi.

 Topkan Haber Ajansı