Muş Valisi İbrahim Özçimen, önceki gün Çar Çayı üzerindeki tahta köprüden düşerek boğulan Mehmet Kaçar’ın ailesine başsağlığı ziyaretinde bulunduktan sonra olay yerinde incelemelerde bulundu.

Vali İbrahim Özçimen, Çar Çayı üzerinde vatandaşların kendi imkanları ile yaptıkları ilkel köprüden geçerken boğulan 8 yaşındaki Mehmet Kaçar’ın ailesine başsağlığında bulundu. Vali Özçimen, başsağlığı dileklerinin ardından olayın yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. Minik Mehmet’in suya düştüğü ilkel köprünün yerine yeni bir köprü yapılacağını söyleyen Vali Özçimen, yaşanan olayın üzüntü verici olduğunu söyledi. Vali Özçimen, “Çar Çayı üzerine bir köprü yapılacak. Ancak bu konu üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Dere yatağının iki tarafından yol geçiyor ise araçların da kullanacağı büyük bir köprü yapmayı planlıyoruz. Şayet imar planına uygun yol geçmiyor ise yayaların kullanabileceği 2 metre genişliğinde bir yol yapacağız. Mahalle sakinleri yıllardır kendi imkanları ile yaptıkları bu ilkel köprüyü kullanıyor. Minik Mehmet’in alın yazısıymış. Kaderine bu şekilde yazılmış. Köprü de olsaydı alın yazısı değişmez. Tertemiz ve hiç kirlenmeden cennete gitti. Kendisine Allah’tan rahmet ve kederli ailesine baş sağlığı diliyoruz. Vatandaşlarımız emin olsun ki yeni bir köprü yapma çalışmalarımız devam ediyor. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile görüştüm ve teknik ekiplerin buraya gelip inceleme yapmasını bekliyoruz. Verilecek olan rapordan sonra köprü yapma çalışmalarımız hızla başlatılacaktır” dedi.

Vali İbrahim Özçimen’e köprü olmaması sebebiyle yaşanan sıkıntıları aktaran Dere Mahallesi Muhtarı Tamer Yiğit de biran önce köprü yapılmasını istediklerini söyledi. Muhtar Yiğit, “Yapılacak olan köprünün sağlam ve uzun ömürlü olmasını istiyoruz. Çünkü burada özellikle bahar aylarında kar sularının erimesi ve yağmurlar sebebiyle Çar Çayı’nda su seviyesi yükseliyor. Su seviyesi yükselinde beraberinde çok büyük kayalar ve odun parçaları getiriyor. Bunlar ileride köprünün tıkanmasına ve suyun taşkınlara sebep olmasına yol açar. Bu sebeple biz yapılacak olan köprünün sağlam ve uzun ömürlü olmasının yanında iyi bir proje ile yapılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu. NULL