Muş’un Varto ilçesinde bir araya gelen esnaf, 4 yıldan beridir faaliyetleri duran Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi’nin yeniden işler hale getirmek, Halk Bankası Muş Şubesi’ne olan üyelerin 20 bin YTL kredi borcunu imece usulü ile toplamak için biraraya geldi. Yapılan toplantıya esnaf kefalet kooperatifi yönetim kurulu üyeleriyle esnaflar katıldı.

Kooperatif çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Varto Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Ercan Aktaş, yönetimi devralmadan önce kredi alan bazı üyelerin ekonomik krizin sonucu işlerini kaybetmesi nedeniyle kooperatife ve bankaya olan borçlarını ödeyemez duruma düştüklerini söyledi. Bu yüzden takibe düşen kooperatifin faaliyetlerinin durduğunu anlatan Aktaş, “Yönetimi aldığımız günden bugüne kadar yaptığımız çalışmalar neticesinde borcumuz 20 bin YTL kaldı. Esnafımızın ekonomik sıkıntılarını da göz önüne alarak kooperatifin bir an önce açılması hususunda üye bulunan esnaf arkadaşlarımızla bir araya gelerek gönüllü olarak kooperatifimize borç verme şekliyle bir imece usulünü gerçekleştirdik. Sağolsun arkadaşlarımız da desteklerini esirgemediler. İlgili bankanın hesabına bu parayı 15 Mayıs tarihine kadar yatırırsak kooperatifimizi açarız. Esnafımıza kredi ve teminat, çek gibi işlemlerini yapmaya başlarız” dedi.

Kooperatif üyesi bulunan Adnan Geldi ise üyelerin bu şekilde davranmaların ve kooperatiflerinin açılması için gösterdikleri çabanın gurur verici olduğunu belirterek, “Kooperatifin açılması için uğraş veren yönetime ve esnaf arkadaşlarıma teşekkür ederim” diye konuştu.

 NULL