Fakirliğin kol gezdiği kentte meslek haline gelen dilencilik sektöründe minik çocuklar da dilenmeye başladı. Yaşıtları okul sıralarında eğitim görürken, bu çocuklar dilenerek aile bütçesine katkıda bulunuyorlar.

Türkiye’nin en fakir vilayeti olan Muş’ta meslek haline gelen dilencilik sektöründe şimdi de küçük yaştaki çocuklar boy göstermeye başladı. Çevre illerden gelen minik dilenciler vatandaşların tepkisine neden oluyor. Okul sıralarında eğitim görmesi gereken çocuklar sokaklarda dileniyor. Kentin kalabalık bölgelerinde dolaşarak dilenen küçük çocuklar aile bütçesine katkıda bulunuyorlar.

Yaşları 7 ila 10 arasında değişen ve çevre illerden geldikleri tespit edilen, ev ve işyerlerinde dilenen minik çocukları vatandaşın tepkisine neden oluyor.
Fakirlik ve işsizliğin kol gezdiği ilimizde gün geçtikçe dilencilerin sayısı artıyor. Ev ve işyerlerinde dilenen minik çocuklar vatandaşı bezdirdi. Küçük yaştaki dilenciler vatandaşın tepkisine sebep olurken, anneleri ile birlikte çevre illerden Muş’a dilenmek için geldikleri öne sürülüyor.

Toplumun ciddi oranda tepkisine neden olan minik dilenciler, kahvelerde vatandaşlardan adeta yalvararak para istedikleri görüldü. Çevre il ve ilçelerden Muş’a gelerek dilenen ve çoğunluğunu bayanların oluşturduğu dilencilerden sonra, şimdi de küçük yaştaki çocuk dilenci sayısının arttığı gözleniyor.

Sokaklarda gezerek para toplayan ve vatandaşları adeta bezdiren küçük yaştaki dilenciler, tepkilere sebep oluyor. Muş’ta adeta kanayan bir yara haline gelen dilenci sorununun çözümlenmesini bekleyen vatandaşlar, dilenciliği meslek haline getiren ve sayıları her geçen gün artan dilencilere bir çözüm bulunmasını istiyorlar. Son günlerde sayıları artan ve yolda yürüyen insanlardan zorla para isteyen çocukların istismar edilmemesi ve sokaklardan kurtarılması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, yetkililerin duyarlı olması gerektiğini söylediler.

Küçük yaştaki çocukların sokağa bırakılarak para toplamaya zorlandıklarını söyleyen vatandaşlar, “Bu kız çocukları yaşları çok küçük olmasına rağmen sokaklarda para için dileniyorlar. Bunların yaşındaki çocuklar okul okurken onlar aileleri tarafından dilencilik yapmaya zorlanıyorlar. Bu çocuklar dükkan ve mahalleleri gezerek para topluyorlar. Bunlara bir çözüm bulunması gerekiyor. Aksi taktirde bu alışkanlık çocukların gelecekleri için çok kötü olabilir. Ana cadde üzerlerinde biri birleriyle şaka yapıyorlar. Bir gün Allah Korusun bir araba çarpabilir. Bunların aileleri bunları sokaktan alıp okullara gönderebilir en azından topluma kazandırabilirler. Eğer bunlara bir çözüm bulunmazsa ilerde bu çocuklar gelecekte topluma yarar yerine zarar vereceklerdir” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 Muşun Sesi Gazetesi