Milli Eğitim Müdürlüğü, okulların kömürlerini teslim almaya başladı. Kömürlerin teslimatında ise, Müdürlük bir komisyon görevlendirdi. Görevlendirilen komisyon elemanları kamyonda bulunan kömür torbalarını didik didik inceliyorlar. Bir haftadan bu yana süren kömür teslimatında, kriterlere uymayan 4 kamyon teslim alınmayarak geriye gönderildi.

Geçtiğimiz ay ihalesi yapılan okulların kömürleri, ihaleyi kazanan firma Devrim Kömürcülük tarafından teslim edilmeye başlandı. 130 merkeze teslimatı yapılacak olan bin 700 ton kömür ve 250 ton meşe odunu, Müdürlüğün oluşturduğu komisyon teslim alıyor. Bir haftadan bu yana dağıtımı yapılan kömürleri, Milli Eğitim Müdürlüğünün oluşturduğu iki şube müdürü, okul müdürü, ve bir teknisyen telsim alıyor. Komisyon üyeleri ilk olarak firma tarafından kamyon ile gelen kömürleri kantara sokuyor. Daha sonra, firma yetkilisi ile birlikte okula giden komisyon üyeleri, kamyondaki kömürlerin üzerinde inceleme başlatıyorlar. Kömür torbalarını gelişi güzel kontrol eden komisyon üyeleri, kömürü göz ile inceledikten sonra numune alıyorlar.

YETKİ KOMİSYONDA
İhale şartnamesine göre 6 bin 200 ile 7 bin kalori arasında olacak kömürlerin teslimatında, komisyon üyeleri incelemelerini ciddi şekilde sürdürüyor. Hafta başından bu yana gelen kömür kamyonlarını tek tek inceleyen komisyon üyeleri, 4 kamyon kömürü ise kriterlere uymadığı için geriye gönderdi. Komisyon, geriye gönderdiği kamyonda bulunan kömürlerin büyüklüğünün, şartnamede belirtilen ölçülerde olmadığını tespit etti. Firma yetkilileri ise, komisyonun isteği üzerine kömürleri geri gönderip yeni kömürü getirttiler.

CUMA GÜNÜ BİTECEK
Muş merkez ve köylerinde bulunan 130 okulun kömürünü dağıtan komisyon, bu hafta sonuna kadar kömür dağıtımını bitirecek. Firma yetkilileri de kömürü cumaya kadar teslim edecekleri taahhüdünü müdürlük yetkililerine vermiş durumdalar. Öte yandan Devrim Kömürcülük yetkilileri ise “kömürün geç kalması ile zararına satış yapmaktayız” açıklamasını yaptılar.

KONUMUZDA ÇOK CİDDİYİZ
İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar “kömür konusunda hassasiyetimiz ve ciddiyetimiz sürüyor. Kalorisi düşük kömür ve kriterlere uymayan kömürleri kesinlikle teslim almıyoruz. Bu nedenle müdürlük olarak bir komisyon kurduk. Komisyonumuz kamyonların gelmesi ile görev başı yapıyor. Kamyonlar ilk olarak kantara giriyor. Daha sonra teslim edilecek okula gidilerek okul müdürünün huzurunda teslim ediliyor. Komisyonun kömür teslimatında okul müdürü de görev alıyor. Kömürlerin teslim alınmasının ardından önümüzdeki günlerde numuneleri laboratuara gönderceğiz. Aksi bir şeyin olması ile şartname deki yasal kuralları devreye sokacağız” diye konuştu. Muş Ovası Gazetesi

 NULL