Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, il genelinde 22 tane yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO) bulunduğunu ve tüm YİBO’ların yüzde yüz kapasite ile çalışmaları için faaliyetlerin sürdürüldüğünü söyledi.

Muş’ta 22 tane YİBO bulunduğunu ve Malazgirt’te 23’üncü YİBO’nun bu yıl içerisinde yapılacağını söyleyen Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, eğitim ve öğretimde YİBO’ların büyük önem taşıdığını söyledi. Makamında Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İlhami Bayraktar, YİBO’ların tam kapasite ile çalışmalarını sağlamayı hedeflediklerini kaydederek, “Bakanlığımızın yatılı okullarda boş kapasite bulunması halinde yeni okul yaptırılmaması yönünde talimatı var. Bizde bu talimat doğrultusunda tüm yatılı okullarımızı tam kapasite ile çalıştırma çabasındayız. Şu anda hangi köylerdeki öğrencilerimizi yatılı okula alabiliriz programını yapıyoruz. Özellikle mezralarda bulunan öğrencilerimizi yatılı okullara alma niyetindeyiz” dedi.

Taşoluk, Kızılağaç, Serinova, Kümbet ve Karaağıl yatılı ilköğretim bölge okullarının kapasitesinin altında olduğunu belirten Bayraktar, “Tüm yatılı okullarımızı kapasitesinin üstüne çakarma hedefindeyiz. Çünkü yatılı okullarda güzel başarılar elde ediliyor. Yatılı okullar köylerde bulunan 8 yıllık okullardan çok daha başarılıdır. Yatılı okuldu bulunan bir öğrencimizin tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Ayrıca bütün branşlarda öğretmenimiz yatılı okullarda kesinlikle bulunuyor. Yatılı okullarımızda öğretmen ihtiyacı çekmeyen ve daha rahat ortamda ders çalışma imkanı bulan öğrencilerimiz daha başarılı oluyorlar” dedi. Malazgirt’te 49’uncu Topçu Alayı’nın lağvedilmesinin ardından boş kalan arazinin milli eğitime tahsis edildiğini hatırlatan Bayraktar, “Alayın boşaltımsanın ardından bize devredilen arazide 54 derslik ve bin 300 öğrenci kapasiteli bir YİBO yaptırılıyor. İhalesi yapılan okulumuz ilkbaharda yapılmaya başlanacak. Bu okulumuza yatılı öğrencilerimizin haricinde merkezden de gündüz eğitimine öğrenci alınacak. Bu okul Malazgirt’te eğitim alanında büyük bir hizmet verecektir” dedi. Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan

 NULL