Köy yollarının açılması için asılsız hasta ihbarında bulunarak çalışmaları aksatan köylüler hakkında yasal işlem yapılacağı bildirildi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör, köy yollarının açılması için kendilerine yapılan asılsız hasta ihbarları sebebiyle çalışmaların aksadığını belirterek, bundan sonra asılsız ihbarda bulunanlar hakkında yasal işlem başlatılacağını açıkladı.

Muş’ta etkili olan kar yığışı sebebiyle çalışmalarını sürdüren İl Özel İdaresi ekiplerinin asılsız ihbarlarla başları dertte. Sürekli olarak asılsız hasta ihbarları sebebiyle çalışmalarının aksadığını ve köy yollarının açılma işleminde gecikmeler yaşandığı kaydedildi. Kış mevsiminde asılsız hasta ihbarları sebebiyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör, “Kar yağdıktan sonra hemen ekiplerimiz yol açma çalışmalarına başlıyorlar. 110 personel ve 56 araçla aralıksız karla mücadele çalışması yapıyoruz. Sorumluluk alanımızda 359 köy ve 186 mezra olmak üzere toplam 545 yerleşim biriminin ulaşımını sağlayan 2 bin 505 kilometre yol ağımız bulunmaktadır. Biz bu yolun tamamını üç gün içerisinde açıyoruz. Ekiplerimiz gerçekten özveri ile gece-gündüz demeden çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Biz çalışmalarımızı bir plan dahilinde yapıyoruz. Ancak bir ihbar olduğu zaman araçları çalıştığı bölgeden başka bölgeye sevk edince planımızı alt üst oluyor. Hal böyle olunca da köy yollarının açılması gecikiyor” dedi.

Bundan sonra asılsız hasta ihbarı yapanlar hakkında yasal işlem başlatacaklarını anlatan Ahmet Güngör, “Vatandaşımız köyünün yolu açılsın diye acil hasta olduğu yönünde ihbarda bulunuyor. Bizde olay ciddi hayati tehlike var diye hemen ekipleri o bölgeye yönlendiriyoruz. Ama gidip bakıyoruz ki hiçbir hasta yok ortada. Hasta var denince iyice araştırıyoruz ve öyle yola çıkıyoruz. Ama gitmemezlikte yapamıyoruz. Ya gerçekten hasta varsa diye yola çıkıyoruz. Asılsız ihbar yapanlar gerçekten hasta olan vatandaşlarında erkenden hastaneye ulaşmalarını aksatıyorlar. Çünkü biz gerçek hasta olup olmadığını öğrenmek için sürekli teyit etmek zorunda kalıyoruz. Aksi halde hiç tereddütsüz yola çıkar gideriz. Bu istenmeyen durumların önüne geçmek için bundan sonra asılsız ihbarda bulunan vatandaşlar hakkında suç duyurusunda bulanacağız” dedi. Ahmet Gündör, “İlimizde kış mevsimi oldukça yağışlı ve çetin geçmektedir. 12 dozer, 17 greyder, 6 kepçe, 4 rotatif ve 2 loder ile karla mücadele çalışması yapıyoruz. Bizim vatandaştan tek isteğimiz asılsız ihbarda bulunmasın. Zaten biz gerçekten çok iyi mücadele ediyoruz. Yani en uzak köyümüzün yolunu üç gün içerisinde açıyoruz. Asılsız ihbarlar köy yollarının açılmasını geciktirmekten başka hiçbir şey sağlamıyor. Vatandaşımız daha duyarlı olmalıdır. Biz zaten vatandaşımızın kar hapsinde kalmasını köyünde mahsur kalmasını istemeyiz” dedi. Haber: Mikail Gökarslan

 NULL