İlkbahar mevsiminin habercisi olan leylekler, yaz aylarında bile köylerde bulunan elektrik direklerini mekan haline getirdi. İlkbahar mevsiminin habercisi olarak bilinen leylekler bu kez yaz aylarının ortalarında gittikleri bölgelerde tabiat güzellikleri yaratıyorlar. Telefon ve elektrik direklerinin başına yuvalanan leylekler yavruları ile ayrı bir güzellik oluşturuyor.

Muş merkeze bağlı Çatbaşı köyünde elektrik direklerinin üzerine her yıl yuvalanan leyleklerin yavrulama zamanları oluşan manzara görülmeye değer. Köyleri renklendiren leyleklerin burada yuvalanması nedeniyle ilginç görüntüler sergilendiğini dile getiren köylü vatandaşlar, “köyümüze renk veren leylekler, sevgiyle karşılanıyor ve halkımız tarafından büyük bir ilgiyle izleniyor” dediler.

Çatbaşı köylüleri genelde Elektrik direkleri üzerinde yuvalanan leyleklerin zaman zaman yüksek gerilim hattına kapılarak ölümünün üzüntü nedeni olduğunu söylediler.

Kesinlikle kimsenin leylek yuvalarına müdahale etmediğini belirten köylüler, leyleklerin yuvalarına müdahale edildiği takdirde bir daha buraya gelip yuva yapmayacakları bilindiği için hiç kimsenin leyleklerin yuvasına karışmadığını söylediler.

 Muşun Sesi Gazetesi