Fakirliğin ve işsizliğin pençesinden bir türlü kurtulamayan ilimizde okuldan artan zamanlarını el arabaları ile hamallık yaparak geçiren çocuklar aile bütçesine katkıda bulunuyorlar.

Muş’ta eski ve yeni hal civarında el arabaları ile eşya taşıyıp para kazanmaya çalışan çocuklar aile bütçesine katkıda bulunmak için ter döküyorlar. El arabalarına yükledikleri eşyaları taşımak için fırsat kollayan minik hamallar hayatın acı gerçeğini gözler önüne seriyor.

Kentin en işlek caddesi olan İstasyon Caddesinde araçlar arasına karışıp yük taşıyan minik çocuğun ekmek kavgası kentin durumunu gözler önüne seriyor. Hayat şartlarının her geçen gün zorlaştığı günümüzde Türkiye’nin en geri kalmış ve en fakir kenti konumunda olan Muş’ta çalışan çocuk sayısı her geçen gün artıyor. Şehir içerisinde seyyar satıcılık yaparak para kazanmaya çalışan çocukların yanı sıra el arabası ile eşya taşıyarak para kazanmaya çalışan çocuklar ilginç görüntüler oluşturuyor.

Muş’ta eski ve yeni hal civarında el arabaları ile taşımacılık yapan çocuklar, yaşlarının küçüklüğüne aldırmadan gün boyunca çalışarak para kazanmaya çalışıyorlar. Günün büyük bir bölümünü çalışarak geçiren çocuklar, şehirdeki ekonomik ve sosyal durumu gözler önüne seriyorlar. Yaz tatilinde günün tamamını çalışarak geçirdiklerini ve tatil yapamadıklarını söyleyen çocuklar, okullar açık olduğu dönemlerde de boş vakitlerinde el arabası ile taşımacılık yaptıklarını söylediler. Aile bütçesine katkıda bulunmak için çalışmak zorunda kaldıklarını söyleyen çocuklar, kazandıkları paraları anne ve babalarına verdiklerini söylediler.

Yaz tatilinde el arabasıyla taşımacılık yaparak para kazanmanın yollarını aralayanlar, “Maddi durumumuz çok iyi değil. Bu sebeple benim de çalışarak aile bütçesine katkıda bulunmam lazım. El arabası ile hal civarında eşya taşıyarak para kazanıyorum. Evine eşya alan vatandaşların veya esnafların eşyalarını taşıyarak para kazanıyorum. İşimizin zor olmasına rağmen mecburen çalışmak zorundayım” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi