Bir ay önce ülke gündeminde bomba etkisi yaratan kuş gribi Muş’ta kabarık bir fatura çıkardı. İtlaf edilen 40 bin hayvan için devlet 400 bin YTL para ödedi. Ülke genelinde ciddi sıkıntıların yaratılmasına neden olan Kuş Gribi ile mücadele için devlet kesenin ağzını açtı. İlimizde itlaf edilen 40 bin hayvan için hayvan sahiplerine yaklaşık 400 bin YTL para ödenmeye başlandı.


Kuş Gribi ile mücadele kapsamında küçükbaş hayvanların itlaf edilmesi için tamamlanan çalışmalar neticesinde ilgili bakanlıktan beklenen ödenek geldi. Valilik hayvanları itlaf edilen vatandaşların parasını ödemek için ekipleri görevlendirdi.


Tarım İl Müdürlüğünün ekipleri tarafından il genelinde başlatılan itlaf çalışmaları kapsamında yaklaşık 40 bin hayvanın itlaf edildiğini söyleyen Vali İbrahim Özçimen bakanlıktan gelen ödenek ile hayvanları itlaf edilen vatandaşlara ödeneğin yapılmaya başlandığını söyledi.
Yaklaşık 400 bin YTL itlaf bedeli dağıtacaklarını kaydeden Vali Özçimen, Tarım İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların daha önce tespit edildiğini ve ödeneğin gelmesi ile itlaf edilen hayvanların parasını ödemeye başladıklarını vurguladı.


Kuş gribi kapsamında Muş’ta 4 mihrakta çıkan sonuçların pozitif çıktığını ne bu bölgedeki küçük baş hayvanların tamamını itlaf ettiklerini kaydeden Vali Özçimen, “Özellikle pozitif sonuçlar çıkan bölgelerde kanatlı hayvanların hepsini itlaf ettik. Bölgede kuş gribi mücadelesini il olarak en iyi şekilde yaptığımıza inanıyorum. Çalışmalarımızı aksamadan sürdürdük. Ekiplerimiz itlaf ve dezenfekte çalışmalarını tamamladılar” diye konuştu.


Öte yandan edinilen bilgilere göre, tavuklara 5 YTL, kazlara 15 YTL ve hindilere ise 20 YTL itlaf bedelinin ödeneceği açıklanmıştı. Haber: Emrullah Özbey

 NULL