Kar yağışının ve soğuk havanın etkisi altına aldığı Muşta hatsa kurtarma operasyonlarını sürdüren kurumlar, fedakar çalışmalara imza attılar. Muş Valiliğinin koordinesinde gerçekleştirilen hasta kurtarma çalışmaları kapsamında mağdur olan vatandaşların kısa sürede sağlık kuruluşlarına ulaştırılması sağlandı.

Konuyla ilgili olarak Muş Valiliğinden yapılan yazılı basın açıklamasında, Muşta bu yıl 3 metre 59 santim kar yağışının olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Muş Valiliği olarak tüm bağlı kurum kuruluşlarımızla vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet vermeye gayret göstermekteyiz. Bilindiği gibi İlimizde 2016-2017 yılı kış mevsimi ağır şartlar altında geçmektedir. Valiliğimiz koordinesindeki tüm kurum ve kuruluşlar, vatandaşımızın mağdur olmaması için üzerlerine düşen görevi aralıksız bir şekilde yerine getirmektedirler. Bu kapsamda; 26 Ocak 2017 ile 05 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılan çalışma envanterleri çıkarılmıştır.10 gün gibi kısa sürede yapılan çalışmaların görev gereği yapılan işten öteye; fedakarca, özveri ve empati ile yapıldığını göstermektedir.

Muş Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre; 01 Aralık 2016-05 Şubat 2017 tarihleri arasında ilimizde yere düşen toplam kar yüksekliği 3,59 m olarak ölçülmüş ve ölçülen toplam 326.00 mm yağışın normaline göre %46 artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Söz konusu tarihler arasında il merkezinde en düşük sıcaklık -25.9, il genelinde ise en düşük sıcaklık ise -32.8 derece olarak ölçülmüştür denildi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin çalışmalarına yer verilen açıklamada, İl nüfusunun %65i kırsalda yaşamaktadır. İl Özel İdaresi ekipleri köylerimizin 2.726 kmlik yol ağından sorumludur. İl genelinde 367 köy ve 252 mezra bulunmakta aşırı yağışlardan dolayı açılan yollar tekrar kapanmaktadır. İl Özel İdaresince yolların açık tutulması için 85 personel ve 55 araçla aralıksız çalışmalar devam etmektedir. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın sağlık, eğitim ve ulaşım hizmetlerinin sağlanması için İl Özel İdare ekiplerince bu kısa zaman zarfında 6122 km yol açmış ve bu çalışmalarda 107 bin 670 litre yakıt tüketmiştir. Şu an itibarıyla 61 köy yolumuz kapalı, kapalı olan köy yollarımızı açma çalışmaları son sürat devam etmektedir. Çalışmalarımızda vatandaşlarımızdan gelen talepler karşılamaya özen gösterilerek hasta, hamile ve engelli vatandaşlarımızın ulaşımı ile okul, sağlık kurumları ve ibadethanelere ulaşımı sağlamak önceliklerimiz arasındadır denildi.

Açıklamada İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün faaliyetleri ile ilgili olarak şunlara yer verildi: 06 Ocak 2017- 05 Şubat 2017 tarihleri arasında 9 hasta,4 çığ düşmesi, 2 mahsur kalma ve 1 halı saha çökmesi ile 400 yolcu tahliyesi vakalarına müdahale edilmiştir.

Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 Acil Servis çalışmaları ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: Söz konusu tarihler arsında 29.695 çağrı alınmış, alınan bu çağrılardan hastaneye gelemeyecek durumda olan 838 çağrı için çıkış yapılmış ve 666 kişi taşınmıştır. Bunun yansıra paletli pajeroyla 27, paletsiz pajeroyla 11, snowtrak ile 8, helikopter ile 1 vatandaşımız en yakın sağlık kuruluşuna taşınmıştır. Ayrıca il içi 58, il dışı 37 olmak üzere 95 kişinin sevk işlemi gerçekleştirilmiştir.

 

Muş Manşet Gazetesi