Skip to main content

İşadamları yatırım için Muş’a geldi

Muş Haber Fotoğrafı

Muşun da aralarında bulunduğu cazibe merkezleri programı için Muş Valisi Seddar Yavuzun başlatmış olduğu yatırım çağrısı sonuç vermeye başladı. Daha önce İstanbul, İzmir ve Uşakta işadamlarıyla bir araya gelen, bilgilendirme toplantıları düzenleyen ve çağrıda bulunan Vali Yavuz, işadamlarını yatırım için Muşa getirmeyi başardı.

Önceki gün Muşa gelen Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmirde tekstil işi yapan işadamı Fesih Demirer ve Mersinli İş Adamı Mehmet Sabri Yorga ile makamında görüştü.

Batman ve Vanda teksil sektöründe yatırım yapmayı planladıklarını kaydeden işadamı Fesih Demirer, Vali Yavuzun profesyonel yaklaşımı sonrası fikir değiştirerek Muşa geldiklerini ve burada bir dizi incelemelerde bulunacaklarını söyledi.

Mersinden gelen işadamı M. Sabri Yorga ise Muşta 5 bin 400 ton kapasiteli bir tesis kurmak istediklerini ve bu doğrultuda görüşmeler gerçekleştireceklerini ifade etti.

Vali Yavuzun işadamlarıyla yaptığı görüşmeye Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Temsilcisi Fuat Özkan, İŞKUR İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, Sosyal Güvenlik Kurumu Muş İl Müdürü Ramazan Turan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Recep Kotan ile Milli Emlak Müdürü Nihat Küpçüoğlu da hazır bulundu.

Yapılan görüşmede İş Adamı Fesih Demirer; Biz firma olarak tekstil alanında Dünya çapında perakende satış yapan üç büyük firma ile İngiltere merkezli ünlü bir markaya üretim yapıyoruz. İzmirde ihracatçı olarak ilk 10 firma içindeyiz. 2017 yılında Londrada tasarım ofisimiz hizmete girecektir. Sayın Valimiz, Cazibe Merkezleri programı kapsamında İzmirde bizlerle bir araya gelerek, Muşun yatırım imkânlarını bizlere anlattı. Sayın Valimizin bilgilendirmeleri sonrasında Muşta yatırım yapmanın avantajlı olduğunu gördük. Ben aslen Muşluyum ama ticarette duygusallığa asla yer yoktur. Cazibe Merkezleri Programı her ne kadar 23 ili kapsıyor ise de Sayın Valimizin bu çalışması ve her şeyden önemlisi Sunguda Tekstilkenti kurması Muşu bir adım daha öne çıkardı. Doğrusu bizim önceliğimiz Batman ve Van illeri idi. Ama dediğim gibi Sayın Valimizin bu profesyonel yaklaşımı bizi Muşta yatırım yapmaya yönlendirdi. Doğru ve sağlıklı bir yapılanma için fikir alışverişinde bulunmak ve Tekstilkenti yerinde görmek üzere Muşa geldik dedi.

Mersinden gelen iş adamı M. Sabri Yorga ise; Mısır irmiği ve mısır cipsi üretmek üzere, 5400 ton kapasiteli bir tesis kurmayı planlıyoruz. Sayın Valimizin yapmış olduğu çağrılar ve ilin avantajlarını da göz önünde bulundurarak, bu yatırımı daha cazip olduğuna inandığımız Muşta yapmaya karar verdik dedi.

6 FABRİKA BİNASI HAZIR

Cazibe merkezi programlarının önemine değinen Muş Valisi Seddar Yavuz, Dünyada ve ülkemizde hızlı değişen süreçlere ilgi duymak ve ayak uydurmak lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak başlattığımız kalkınma hamlesinde Cazibe Merkezleri Programı büyük önem arz ediyor. Bu sürecin ilk dillendirildiği günden itibaren Valilik olarak çok ciddi çalışmalar yaptık. Program taslak halinde iken bizler İstanbul, İzmir ve Uşak illerinde yatırımcılarımızla bir araya gelerek, bilgilendirmeler yaptık.

Yatırım yapmayı düşünen iş adamları için 80 gün gibi kısa bir sürede Sungu Beldemizde 1000 metrekarelik kapalı alanlara sahip 6 fabrika binasını hazır hale getirdik. Yine yatırımcılarımıza kolaylık olması için ara elaman işgücünü sağlamak üzere de İŞ-KUR aracılığı ile yaklaşık 2700 kişiye tekstil alanında eğitimler verdik. Fesih Beyin belirttiği gibi biz süreci iyi takip ettik ama bizim için en az süreç kadar sonuçta önemli. Biz sonuç odaklı çalışmalıyız çünkü iyi başlamaktan ziyade iyi bitirmek daha kıymetlidir dedi.

Vali Yavuz daha sonra şunları söyledi: Sizler iş adamı olduğunuz için rasyonel düşünmek zorundasınız. İlimizin ulaşılabilirlik konusunda büyük avantajı var. Bununla birlikte bu yeni programın sizler için önemli fırsatlar sunduğunu belirtmek isterim. Biz Valilik olarak Muş ilinin sektörel kümelenmede önemli bir merkez olması için büyük bir gayret gösteriyoruz. Sizin gibi önemli bir kuruluşun Muşa yatırım yapması bizim için önemlidir.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri