Yatırım yapmak isteyen Muşlu işadamlarına çağrıda bulunan Kızılay Muş Şube Başkanı Koç, rehabilitasyon merkezi ve aile danışmanlık merkezi adlı projelerin hazır olduğunu söyledi. Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, Muşlu işadamlarına çağrıda bulunarak yatırım yapmak isteyenler için Kızılay’ın hazırlamış olduğu 2 projenin mevcut olduğunu söyledi. Koç, Muş-Bingöl Karayolu güzergahında bulunan arsa üzerine rehabilitasyon ve aile danışma merkezinin kurulması için projelerin hazır olduğunu kaydetti.

Arsanın Kızılay Muş Şube Başkanlığına ait olduğunu kaydeden Koç, “Rehabilitasyon merkezinin adını Sivaslı bir işadamı almak istiyor. Kızılay tarafından hazırlanan projeyi uygulayacak olan işadamı kendi adını vermek istiyor. Ancak biz Muş Kızılay’ı olarak Muşlu bir işadamının bu isim hakkını almasını istiyoruz. Bunun içinde projeyi Muşlu bir işadamının uygulamasını istiyoruz” dedi.

Diğer projelerinin ise Muş’ta yaygın olan akraba evlilikleri ve kadınların topluma kazandırılması gibi önemli etkenlerin olduğunu kaydeden Koç, “İkinci projemiz olan Aile Danışmanlık Merkezi projesi kadınlarımızı hayata hazırlıyor. Çok eşlilik, çok çocukluluk, akraba evliliği ve bunların getirdiği engelli çocuk sayısının artması, sokak çocuklarının rehabilite edilmesini sağlıyor” diye konuştu.

Kentin spastik engelliler rehabilitasyon merkezine ihtiyaç duyduğunu kaydeden Koç, Muş’ta engelli vatandaş sayısının bir hayli fazla olduğunu ve bu alanda hizmet veren hiçbir kurumun olmadığını belirtti. Kızılay olarak hem bu eksikliği gidermek, hem de engelli vatandaşlara hizmet edeceklerini belirten Koç, yapılacak olan Spastik Engelliler Rehabilitasyon Merkezinin 72 yatak kapasiteli olacağını ifade etti.

5+1 olarak inşa edilecek olan binada Aile Danışmanlık Merkezinin de bulunacağını kaydeden Koç, konferans ve toplantı salonunun da bulunacağını sözlerine ekledi.

 Muşun Sesi Gazetesi