İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde şehir içerisinde ve köylerde dolaşarak eski naylon ve metal eşyaları satın alarak hurdacı toptancılarına satarak para kazanmaya çalışan vatandaşlar, gün boyunca kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalıyorlar. Tekerlekli arabalarla şehir içerisinde dolaşıp yakın köylere giderek naylon ve metal eşyaları toplayan vatandaşlar, geçimlerini sağlamak için zor da olsa gün boyu dolaşıp çalışmayı tercih ediyorlar.

İlkbahar ve sonbahar mevsiminde evlerde temizlik yapıldığı için eski eşyaların atıl hale gelmesi sebebiyle işlerinin daha yoğun olduğunu söyleyen hurda alım satımı yapan vatandaşlar, geçimlerini sağlamak için mecburen çalışmak zorunda olduklarını ve başka yapacakları iş olmadığı için hurdacılığı tercih ettiklerini söylediler. Beş nüfuslu bir ailesinin olduğunu ve bu işten başka iş yapmadığını belirten Güven Başer günlük 10 ile 30 YTL arasında para kazanabildiğini söyledi. Para kazanmak için dolaşmak zorunda olduğunu ve günlük yaklaşık olarak 10 kilometre yol kat ettiğini belirten Güven Başer, “Köy köy mahalle mahalle dolaşarak eski eşyaları satın alıp Muş’ta hurda eşya toptancılığı yapanlara satıyorum. Naylonu 15 YKr’den alıp 20 YKr’den, demiri 25 YKr’den alıp 30 YKr’den, bakırı 5 YTL’den alıp 7 YTL’den, Alüminyumu 1,75 YTL’den alıp 2,25 YTL’den ve çeliği ise bir YTL’den alıp 1,25 YTL’den toptancıya satıyoruz. Çok fazla bir karımız olmuyor ama boş kalmaktansa evimize ekmek götürebiliyoruz” dedi.

Sadece Muş’ta değil çevre illere ve ilçelere kadar gidip eski eşyaları satın aldığını söyleyen Saim Alsaç isimli vatandaş ise evli ve bir çocuk babası olduğunu belirterek, “Geçimimi sağlamak için çalışmak zorundayım. Bu sebeple de günde en az 20 kilometre yaya olarak yol kat ediyorum. Sürekli tekerlekli araba ile dolaşıp aldığım eşyaları toptancıya satarak para kazanıyorum. İşimiz sadece ilkbahar ve sonbahar mevsiminde iyi gidiyor. Kış mevsiminde zaten iş bulup çalışabilsem çok iyi durumda oluyorum. Ama genellikle kış mevsiminde işsiz kalıyorum” diye konuştu. Topkan Haber Ajansı