Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte gelen işadamlarının Muş için büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Devrim, Muş’un yatırım içim elverişli olduğunu söyledi. Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Talip Devrim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte Muş’u ziyaret eden iş adamlarının Muş için büyük bir fırsat olduğunu belirterek bunun değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Muş’un coğrafik yapı olarak yatırıma sahip olduğunu belirtti.

Çağlayan ve beraberindeki işadamları heyetinin gelişi ile ilgili olarak makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Devrim, Bakan Çağlayan’ın Muş’ta bir dizi açılışların yanı sıra beraberindeki iş adamları ile birlikte ‘Muş Genişletilmiş İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katılacağını söyledi. Muş’un yatırım yapılması için çok elverişli bir il olduğunu söyleyen Devrim, Türkiye’de güvenlik sorunu olmayan illerin başında Muş’un geldiğini belirterek, “İşadamları buraya gezi amaçlı gelmiyorlar. Buraya yatırım yapmayı düşünüyorlar. Muş için bir fırsattır, son şanstır” dedi.

Organize Sanayi Bölgesinin tamamen hazır olduğunu kaydeden Devrim, “Gelecek iş adamlarımızın önüne iki sektörden proje bırakacağız. Tarım ve hayvancılık sektöründe gelen iş adamlarımızı bilinçlendireceğiz. Diğer bir sektör de sanayi sektörüdür. Organize sanayi bölgemiz (OSB) hazır. Gelecek iş adamlarımızı organize sanayi bölgesinde gezdireceğiz ve kendi gözleri ile buraları görecekler. Ne kadar ciddi bir OSB hazırlandığını görecekler, ilimizin ne kadar güvenli olduğunu, ne kadar bakir bir il olduğunu kendilerine bildireceğiz. Bunun yanında süt inekçiliği, mısırın, şeker pancarının, alternatif ürünlerin ne kadar verimli olduğunu görecekler. Alparslan 1 ve 2 barajlarının devreye gireceğinden kendilerine bahsedeceğiz” şeklinde konuştu.

Muş’a gelecek olan insanların Türkiye’nin önemli iş adamları olduğunu kaydeden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim, “Muş’a yaklaşık 150 tane iş adamamız gelecek. Bu misafirlerimizin hepsi önemli sanayici ve işadamı oldukları için gelişlerini basite almak doğru olmaz. Gelecek olan iş adamlarımızla ikili görüşmeler yapacağız. Bu görüşmelerde Muş’ta nelerin yapılabileceğini, hangi sektörlerin Muş’ta hammaddesi olduğunu, hangi dallarda iş yapabiliriz konularında görüşeceğiz, fikir alışverişinde bulunacağız. Muş’un bakir bir il olduğunu ve batı illerindeki işadamlarının bu bölgeye mutlaka yatırım yapmaları yönünde taleplerde bulunacağız. Çünkü orada ulaşım zor, iletişim zor, kalifiye eleman ücretleri fazla. Ama bizim yöremizde bu sorunlar yok. Ben bu toplantının Muş’a çok faydalı olacağını ve getirisi olacağına inanıyorum” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi