Batman’da meydana gelen sel baskınlarından dolayı Kızılay’ın bölgeye gönderdiği yardım malzemelerinin geri gelmeye başladığını kaydeden Koç, malzemeleri depoda stokladıklarını söyledi. Geçen yıl yaşanan sel felaketi sebebiyle Kızılay tarafından Batman’a gönderilen yardım malzemeleri Muş’taki depolarda stoklanmaya başladı. ızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, geçen yıl Batman’da meydana gelen sel felaketi sebebiyle bölgeye gönderilen yardım malzemelerinin Muş’taki depolara aktarılması yönündeki kararın ardından yardım malzemesi ile yüklü tırların Muş’a gelmeye başladığını söyledi.

Batman’da meydana gelen sel felaketinin ardından Kızılay Genel Merkezi tarafından bölgeye gönderilen yardım malzemeleri Muş’taki Kızılay depolarına nakledilmeye başladı. Batman’da kullanılan veya hiç kullanılmayan çok sayıdaki muhtelif yardım malzemelerinin tamamının Muş’taki depolara aktarıldığını söyleyen Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, mevcut depolarının tamamının dolduğunu ve gelen malzemelerin kurulacak büyük bir çadırda stok edileceğini kaydetti.

Batman’da ki yardım malzemelerinin Muş’a aktarılmasının Muş için çok önemli olduğunu vurgulayan Cengiz Koç, “Batman’da ki malzemeler birkaç gün içerisinde tamamı ile Muş’a ulaştırılacak. Bölgedeki malzemenin biranda Muş’a getirilmesi çok zor. Çünkü orada yüklenmesi ve yola çıkarılması zaman alıyor. Her gün bir iki araç malzemeleri Muş’taki depolarımıza ulaştırıyor. Malzemeler içerisinde çadır ve prefabrik evlerden battaniye ve su depolarına kadar çok çeşitli malzeme bulunmaktadır. Bu malzemelerin Muş’a gelmesi ile ilimizde çok önemli bir yardım potansiyeline sahip konuma ulaştık. Ancak malzemelerin hepsi mevcut depolarımıza sığmıyor. Bu sebeple depolarımızın bulunduğu bölgede dev çadır kurup depolardan arta kalan malzemeleri bu çadırda stok edeceğiz” dedi.

Kızılay’ın çok önemli bir kurum olduğunu ve olası bir afette hayati önem taşıyan yardımlarda bulunduğunu hatırlatan Cengiz Koç, “Türkiye bir deprem bölgesidir. Sürekli olarak depreme karşı hazırlıklı olmalıyız. Kızılay olarak son yıllarda Muş’ta önemli mesafeler kat ettik. İlimizde önemli ölçüde yardım malzemesi stokları vardı ancak bu son gelen yardım malzemeleri ile daha önemli bir konuma sahip olduk. Muş coğrafi yapısı itibari ile çevre iller içinde çok önemlidir. Çünkü Muş Doğu Anadolu Bölgesi’nin ortasında bulunması sebebiyle önemli bir merkez konumuna sahiptir. Olası bir doğal afette depolarımızda bulunan yardım malzemeleri insanlarımız için büyük önem arz edecektir. Bugüne kadar soğuk iklim çadırı elimizde yokken yeni gelen malzemeler arasında çok sayıda soğuk iklim çadırı da bulunmaktadır” dedi.