İşsiz gençlerin meslek seçme, iş bulma, meslek edinme ve mesleğini değiştirme düşüncesi içerisinde olanlar için İş ve İşçi Bulma Kurumu Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi kurdu. Türkiye İş Kurumu Muş İl Müdürlüğünde Merkez Bilgi Merkezi (MBM) kuruldu. MBM’nin halka ücretsiz hizmet vereceği açıklandı.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Meslek Bilgi Merkezinin kurulduğu ve çalışmaları Vali Erdoğan Bektaş ile İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğünün de desteklediğini bildirildi.

Söz konusu açıklamada, “Mesleki eğitim yerleri ve çalışma hayatıyla ilgili bilgileri içeren bilgi kaynaklarının bulunduğu ve bu kaynakların ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunulduğu merkezlerdir. Bu merkezlerde, İş-Kur Genel Müdürlüğü tarafından Muş İş-Kur il Müdürlünde bulunan personeli hizmet seminerine alarak il Müdürlük Binasında Meslek bilgi merkezi kurarak hizmet verecektir. Yapılan bu ücretsiz hizmet Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş ve Genel Müdürlüğümüz desteği ile olacaktır” denildi.

İş ve İşçi Bulma Kurumu Muş İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Meslek Bilgi Merkezinin amacı şu şekilde sıralandı: Meslek seçme aşamasında olan, İş bulmakta sıkıntıları bulunan, Meslek edinme veya iş seçmede güçlükleri olan, Mesleğini veya işini değiştirmek isteyen, Mesleki uyumsuzluk problemleri bulunan bireylere yardımcı olmaktır. Ayrıca Danışmanlık Hizmeti alma isteyen genç ve yetişkinlere, meslekleri ile ilgili uygun işe yerleştirme planı geliştirmelerini sağlayacak bilgilerin verileceği bilgi merkezi olmayı sağlamak”.

Açıklamada, “
Meslek Bilgi Merkezimizde gerek bireysel, gerek grup olarak görüşmeler yapılacaktır. Meslek Bilgi Merkezimizdeki danışmanlık hizmetinden tüm ortaöğretim ve lise öğrencileri, mesleki becerileri olmayan kişiler, işini kaybetmiş olanlar, ek bir mesleki eğitime ihtiyacı olanlar, iş aramada yönlendirme ve yol gösterilmeye ihtiyaç duyan kişiler yararlanabilecektir.

Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlardan temin edilen meslekler, çalışma hayatı ve eğitim kurumlarıyla ilgili kitap, kitapçık, katalog, afiş, broşür, CD ve benzeri dökümanları her yaştan vatandaşımız Meslek Bilgi Merkezimizde bulacaktır.

Özellikle meslek liseleri, polis koleji, hava harp okulu v.b genel eğitim-öğretim okullarına ait tüm bilgiler, Türkiye’de tanımlanmış tüm mesleklerin tanımları, iş alanları, giriş şartları, puanları vs. tüm bilgiler merkezimizde yer alacaktır.

Yine Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı halk eğitim merkezleri, pratik kız sanat okulları, Türkiye İş Kurumu, Belediyeler vb. ile kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen ve mesleki eğitime yönelik kursların tamamı MBM’deki dökümanlarımızda yer alacaktır.

Merkezimizde lise ve dengi okul mezunlarının devam edebileceği, öğrencilerini merkezi sistemle yapılan ÖSS veya sınavsız olarak alan iki yıllık ve 4 yıllık lisans düzeyinde yüksek öğrenim gerektiren tüm meslekler ve üniversiteye giriş puanları, mezun olunca iş bulma imkanı vs. gösteren bilgi dosyalarımız olacaktır.

Türkiye İş Kurumu Muş İl Müdürlüğümüzde faaliyete başlayan Meslek Bilgi Merkezimizden yararlanmak isteyen tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Vatandaşlarımız bizzat kurum başvurabilecekleri gibi geniş bilgi için 212 11 12 nolu telefonla ulaşabilir” denildi.