Yaz mevsimi ile birlikte şehirlerarası yollarda traktörler, hayvan sürüleri ve biçerdöverler adeta kazalara davetiye çıkarıyor. Muş’ta hasat mevsimi ile birlikte aşırı yüklenen traktörler ve biçerdöverler kazalara davetiye çıkarıyor.

Yaz mevsimin ile birlikte şehirlerarası yollarda traktörler, hayvan sürüleri ve biçerdöverler adeta kazalara davetiye çıkarıyor. Ot ve buğday biçme mevsiminin gelmesi ile birlikte aşırı yüklü traktörlerin ve biçerdöverlerin yanı sıra alt geçitler kullanılmadan şehirlerarası yollardan geçirilen büyükbaş hayvanların, trafiği büyük ölçüde tehlikeye düşürdüğü bildirildi.

Yaz mevsimi ile birlikte şehirlerarası trafikte sıklıkla rastlanan traktörler ve biçerdöverler trafiği büyük sıkıntıya uğratıyor. Aşırı derecede ot ve buğday yükleyen traktörler yolu tamamen kapatarak, adeta kazalara davetiye çıkarırken, yollarda ağır aksak seyreden ve oldukça geniş olan biçerdöverler, sürücülere zor anlar yaşatıyor. Hasat mevsiminde şehirlerarası yolların oldukça tehlikeli olduğu Muş’ta çiftçilerin duyarlı olmaları gerektiğini söyleyen sürücüler, “Traktörlerin aşırı yüklenmesi sebebi ile trafik büyük ölçüde aksatılıyor ve hayvanlar gelişi güzel yollardan karşıdan karşıya geçiriliyor. Bunlarda kazalara davetiye çıkarıyorlar” diye konuştu.

Muş Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkan Vekili Salih Kılıç, özellikle hasat mevsiminde yollarda denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini vurgulayarak, “Traktör sürücüleri aşırı yükleme yapmamaları ve traktörlerinin arkasına ışık veya fosfor taktırmaları gerekmektedir. Özellikle gece arkasında ışık olmayan traktörler fark edilmemekte ve kazalara sebebiyet verilmektedir. Ayrıca sürüler aniden yollara çıkarılarak karşıdan karşıya geçirilince trafikte büyük tehlikeler yaşanıyor” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi