Kentin en işlek bölgelerinde kaldırımlarda çocuklarla beraber dilencilerin vatandaşların tepkisine neden oluyorlar. Fakirliğin kol gezdiği kentte dilenci sayısında her geçen gün artış gözleniyor. Milli Gelir Hasılasında ülkede en az payı alan Muş’ta sayılarında her geçen gün artış meydana gelen dilenciler başta esnaflar olmak üzere vatandaşları bıktırdı. Fakirlik ve yoksulluğun kol gezdiği ilimizde dilencilik başlıca geçim kaynaklarından oldu. Cadde ve sokaklarda sayılarında her geçen gün artış olduğu gözlenen dilenciler başta esnaflar olmak üzere vatandaşları canından bıktırdı.

Belediye Zabıta ekiplerinin sıkı denetimlerine rağmen kentte cirit atan dilenciler şehri mesken tuttular. Kenti adeta parselleyen dilenciler, başta Devlet Hastanesi, iş merkezleri gibi vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde dilenerek geçimlerini sürdürmeye çalışıyorlar.

Başta büyük kentler olmak üzere hemen hemen her kentin caddelerini, cami önlerini istila eden dilenciler, Muş’u da kontrol altına aldılar. İstasyon caddesinin kaldırımları dilencilerle doldu. Her adımda bir dilenci, önüne açtığı mendille para istemeyi sürdürüyor.

Türkiye’nin her şeyi ile en geri kalmış vilayeti olan ilimiz dilencilerin kontrolü altında. Adım başı dilenciler ile karşılaşan vatandaşlar, buna köklü çözüm bulunmasını istiyor. Ana ve ara sokaklarda boy gösteren dilenciler, ev ve işyerlerini de sık sık rahatsız ederek, özellikle esnafın iş yaşamını engelliyorlar.

Dilencilerin her geçen gün çoğaldığını ancak gerçek fakirin kim olduğunu ayırt etmekte zorlandıklarını belirten vatandaşlar, çoğu il dışından gelen bayan ve çocuk dilencilerden artık bıktıklarını söylediler. Vatandaşların yoğun şikayetleri üzerine başlatılan operasyon kapsamında aralıklarla toplatılan dilenciler önce belediyenin bodrum katına daha sonra araçlarla il dışına gönderilmesine rağmen bu durum kalıcı bir çözüm getirmedi.

Özellikle iş hanları ve alış veriş merkezlerinde onlarca dilenci ile karşı karşıya kalan vatandaşlar, “bunlar şehri istila etti. Her yeri parsellemişler” demekten kendilerini alamıyorlar. Çevre illerden Muş’a gelerek dilenen ve dilenciliği meslek haline getiren çoğunluğunu bayanların oluşturduğu dilencilere tepki gösteren esnaflar, yetkililerin çözüm bulması gerektiğini söylüyorlar.
İstasyon caddesinin yanı sıra çok sayıda iş merkezinin merdivenleri de dilencilerin mekânı oldu. Cuma günleri başta olmak üzere vazgeçemedikleri mekânlardan biride cami önleri. Cuma günleri her caminin önünde 6-7 dilencinin mekan tuttuğunu kaydeden vatandaşlar, “insanların dini duygularını dahi dilenerek kullanıyorlar” diyerek tepki gösterdiler.
Bazıları da esnafları tek tek dolaşarak ya da caddelerde yürüyenlerin ardına takılarak para almaya çalışıyorlar. Dilencilerin diğer çoğunluğunu çocuklar oluşturuyor. Bunun yanı sıra bazı genç kadınlar ve yaşlılar da dilenenler arasında. Özellikle kimi genç kadınlar, caddenin ortasına serdiği bir parça bezin üzerine körpe çocuğunu bırakarak, insanların duygularıyla oynamak suretiyle para alma yolunu deniyor.

DİLENCİLER CİVAR İLLERDEN GELİYOR
Dilencilerin en dikkat çekici yönlerinden biriside büyük çoğunluğunun il dışından gelmiş olmaları. Edinilen bilgilere göre, bunlar ekip halinde çalışıyorlar ve belli aylarda gruplar halinde değişik illere gidip il merkezlerinin biraz uzağında çadır kuruyorlar. Sabah saatlerinden itibaren kente dağılan dilencilerin çoğunluğunun durumu da gayet iyi. Yani bilgiler bu kişilerin dilenciliği meslek edindikleri ve organize çalıştıkları yönünde. Bir hafta süre ile yapılan araştırmalarda dilencilerin Tatvan, Van, Güroymak, Bitlis gibi yerleşim merkezlerinden geldiklerini ortaya çıkardı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Necmettin Dede, Muş’un bir hayli fakir ve yoksul insanları barındırdığını, bunun üstüne çevre illerden gelen dilencilerin ayrı bir yük olduğunu belirterek, “biz onları devamlı olarak toplayarak şehir dışına göndereceğiz, onlar da gelmeye devam edecek. Onları ilden uzaklaştırmak için başlattığımız bu çalışmaları sonuna kadar sürdüreceğiz. Onlar pes edecek, biz etmeyeceğiz” dedi.

ZABITALAR GÜN BOYU DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Dilencileri her seferinde toplayıp il dışına götürdüklerini ve bunlarla uğraşmanın güç olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Necmettin Dede, “Esnafların ve vatandaşların bu konuda yoğun şikayetleri var. Cadde ve sokaklarda dilenci sayısının arttığı aşikardır. Zabıtalarımız ile kentteki dilencileri toplayıp araçlar ile il dışına götürüyoruz. Onlar ikinci gün tekrar geliyorlar. Onlar gelmeye biz onları götürmeye devam edeceğiz. Burada esnafın, vatandaşın huzurunu kaçırıyorlar. Benim memleketimdeki fakir açlıktan kırılma noktasına gelmiş. Kaldı ki biz çevre illerdeki dilencileri mi doyuralım. Biz fakirimize bakamıyoruz. Karınlarını doyuramıyoruz. Bunlar her gün civar illerden kente geliyorlar. Onlara fırsat vermeyeceğiz. Geldikleri gibi göndermeye devam edeceğiz” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi