Jandarma Alay Komutanlığı 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası münasebetiyle 13 bedensel engelli vatandaşı silah altına alınıp bir günlük temsili askerlik yaptılar. 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası etkinlikleri Muş’ta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlikler kapsamında silah altına alınan engelliler bir günlük asker olmanın gurunu yaşadılar.

İl Jandarma Komutanlığı birliklerine katılan 13 bedensel engelli vatandaş, önce tıraş edildi, daha sonra elbiselerini giyerek yemin etti. Resmi geçit töreninden sonra konuşan İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Eyüp Bölük, “Malumlarınız olduğu üzere engelli vatandaşlarımızın topluma daha çok katılımını sağlamak, onların yaşam sevinçlerini ve morallerini arttırmak maksadıyla, bir günlük temsili askerlik hizmeti uygulaması yapılmaktadır. Engelliler haftası münasebetiyle Muş İl Jandarma Komutanlığı olarak, il merkezi ve ilçelerinde yaptığımız araştırmalar sonucu, çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle engelli durumları olup da askerlik hizmeti yapamayan 13 vatandaşımızı belirledik. Onların jandarmada asker olma arzu ve isteğini dikkate alarak işlemlerini tamamladık” dedi.

Bölük, “Bugün sabah saat:09:00’dan itibaren 13 engelli vatandaşımızı törenle ve şenlikle kışlamıza kabul ettik. Böylece onlar da sağlam bir Türk vatandaşının askere alınmasında yaşamış olduğu kayıt-kabul, askeri tıraş, üniforma giyme gibi tüm faaliyetleri görevli arkadaşlarımızın yardımıyla aynen yaşadılar ve tarifsiz mutluluklarına bizler de tanık olduk. İnsana ve topluma yön veren sahip oldukları duygularıdır. Nitekim insan gibi toplumlar da sahip oldukları duygularla yaşarlar ve idealleriyle geleceğe uzanırlar. Türk milletinin muhtaçlara karşı yardımseverliği, merhameti ve koruyucu özelliği hepimiz için övünç kaynağıdır. Anayasamızda belirtilen sosyal devlet anlayışının gereği engelli ve muhtaçlara gereken yardım ve katkıların sağlanmasıdır” diye konuştu.

Güvenlik güçlerinin bir çok alanda yardım ve koruma görevi olduğunu ifade eden Bölük, “Bu bağlamda; yüce Türk milletinin bağrından çıkan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri ve onun ayrılmaz bir parçası olan jandarma teşkilatı bu katkıyı sağlayacak temel kurumlar içerisindedir. Nitekim jandarma teşkilatı emniyet ve asayişten sorumlu bir güvenlik kuvveti olmasına rağmen mevcut yasa ve mevzuatlar ona birçok mülki, adli, askeri görevleri verdiği gibi muhtaçlara da yardım ve koruma görevi vermiştir. Jandarma, her zaman vatandaşımızın ve toplumun yanında onun hak ve hukukunun koruyucusu ve zorda kalanların sığınacağı bir devlet kapısıdır. Bu duygu ve düşenceler içerisinde huzurlarınızda görülen 13 engelli vatandaşımıza, onların engelli oluşlarından dolayı yaşadıkları sıkıntılarını bir nebze de olsun unutturabilmiş ve gönüllerindeki yaşam sevincini biraz arttırabilmiş isek bizler de kendimizi mutlu hissederek sağlamış olduğumuz bu küçük katkıdan dolayı büyük memnuniyet duyacağız. Değerli silah arkadaşlarım sizleri bir gün süreyle de olsa birliğimize alıp, eğitim ve öğretim verdikten sonra terhis etmenin sevinç ve gururunu yaşıyoruz. Bu günün hatırası, hayatınız boyunca hep yüreğinizde güzellikler yaratsın. Sizlere bundan sonraki yaşamınızda sağlık ve mutluluklar dilerim. Yemininiz kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Daha sonra bedensel engelliler yürüyerek selam durdu. Engelli Mehmetçiklere terhis belgelerini Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Aydoğan, Belediye Başkanvekili Ali Haydar Özmen ve Cumhuriyet Baş Savcısı Bayram Ertaş verdi. Bedensel engelliler de askerlik yaptıkları için mutlu olduklarını söyledi. Yemin töreninin ardından davetliler İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan silah sergisini gezdi. Daha sonra katılımcılar düzenlenen kokteyle katıldı.

 Muşun Sesi Gazetesi