Murat Paşa mahalesinde oturan 13 kişilik Tutal ailesine işitme cihazlarını vermek üzere giden Vali İbrahim Özçimen’e, İl Sağlık Müdürü Dr Kenan Akpolat, KBB Uzmanı Dr Günay Ateş Evren, SYDV Müdürü Yılmaz Çetinkaya eşlik etti. Geçtiğimiz Ramazan ayında İl geneli yapılan yardım ve ziyaretler esnasında Vali İbrahim Özçimen’in duruma müdahale etmesi ile 3 aylık bir süreden sonra işitme cihazlarına kavuşan Tutal ailesine, Valilik tarafından yapılan bu hizmetle bayram neşesi erken gelmiş oldu.

Tutal ailesi için Vali İbrahim Özçimen verdiği sözü yerine getirerek işitme engelli olan 5 aile ferdine dijital işitme cihazı takıldı. Aile reisi Seyithan Tutal yüzde 88, Hadis Tutal yüzde 65, Muhteber yüzde 85, Adem Tutal yüzde 85, Tutal Maşallah Tutal yüzde 83 işitme engelli olurken takılan dijital işitme cihazı ile kendiliğinden kumanda edilip cep telefonu bile kullanmaya elverişli olduğu ifade edildi.

13 kişilik Tutal ailesini Ramazan ayında yapılan bir ziyaret sonrasında görme fırsatı bulduklarını kaydeden Vali İbrahim Özçimen “Yaptığımız ziyaret neticesinde gördüğümüz manzara kokunçtu ve bir evde 7 kişinin işitme kaybı vardı. Yani biz bununla nasıl baş ederiz, nasıl yapabiliriz ve birinin değil hepsinin duyması için çaba içerisine girdik. Ailenin ise bizden isteği sadece birinin duyması talebi vardı. Bizde birinin değil hepsinin duyması için gerekli desteğin verilmesini istedik. İmkanlarımıza baktığımızda bunların hep-sine alalım dedik. İmkanlarımız dahilinde hepsinin kulak ölçüleri alındı ve daha sonra Kulak Burun Boğaz uzmanlarımız tarafından bakındılar. Şimdi bu cihazların takılmasından sonrada uz-manlarımızın kontrolünde olacaklar. Aile fertlerimiz takılan cihazlara alıştıktan sonra rahat ve huzurlu bir şekilde iletişimlerini sağlaya-bileceklerdir” dedi.

13 kişilik Tutal ailesinin kendilerine uzanacak bir yardım eli beklediklerini ifade eden Vali Özçimen “Karşındaki insan sana bir şeyler anlatmak istiyor ve sen anlayamıyorsun bu çok zor bir durumdur. Bu işitme engelli ailelerimiz şimdiye kadar böyle yaşıyor, kendilerine uza-nacak bir şefkat eli bekliyorlardı. Devletimiz şefkat elini bu ailemize uzatmıştır. Bu bizim vazifemizdir ve vazifemizi yapıyoruz.

Öte yandan, dün Vali İbrahim Özçimen, makamında işitme engelli Abdülselam Bilen’i de bayram üstü sevindirerek, işitme cihazı taktırdı. Son derece mutlu olduğu görülen Abdülselam Bilen, takılan cihazla konuşulanları duyunca yüzü gülmeye başladı. Muş Ovası

 NULL