Borcu olan Belediyeler, İller Bankası kesintisi nedeniyle borç batağına doğru sürükleniyor. İller Bankası kesintileri nedeniyle, sıkıntıya düşen Hasköy Belediye Başkanı Zihni Sayan “kesinti nedeniyle görev süresi boyunca ilk defa memur ve işçi maaşlarını ödeyemedik” diye konuştu.

Geçtiğimiz gün borcundan dolayı elektrikleri kesilen Hasköy Belediye Başkanlığı, bu günlerde de İller Bankası kesintileri ile zor durum yaşıyor. Daha önceki dönemlere ait borçlar için her ay İller Bankası kesintisinin yüzde 20’den yüzde 40’a çıkarılması nedeniyle, belediye ne yapacağını şaşırdı. Borçlarını ödeyemeyen birçok belediyeden biri olan Hasköy Belediyesi Başkanı Zihni Sayan, sıkıntılarını sert bir yanıtla dile getirdi. Sayan “yapılan bu kesintiler nedeniyle belediyeler borç batağına sürükleniyor. Bu da hizmetin durmasına neden oluyor” diye konuştu.

GELİRİMİZ YOK

Belediye Başkanı Zihni Sayan “birçok belediyenin olduğu gibi, bizim de İller Bankası dışında bir gelirimiz yoktur. Belediyemiz İller Bankası geliri ile halkına hizmet yapmaya çalışan bir kurumdur. Daha önceki dönemlerin borcu için, İller Bankası bizim payımızdan yüzde 20 kesinti yapıyordu. Fakat son aylarda bu kesinti rakamı yüzde 40’a çıkınca ne yapacağımızı şaşırır hale geldik. Belediye olarak borçlarımızı ödeyemiyoruz. Görev süresi boyunca ilk kez, memur ve işçi maaşlarını ödeyemedim. 33 memur ve işçimizin ödemesini yapmak için kaynak arıyoruz. Fakat en geç Ocak ayının 15’ine kadar maaş dağıtacağız” diye konuştu.

BİZ MAĞDUR EDİYORUZ

Belediye Başkanı Zihni Sayan “ödeme gününde bize iş yapan esnafımız kapımıza geliyor. İller Bankası kesintisi nedeniyle, hesaplarımda yeterli rakamın bulunmadığı için, biz de esnafımızı mağdur ediyoruz. Onlar konularında haklılardır. Onlar hiçbir zaman bizleri mağdur etmemişlerdir. Ne zaman aracımız bozulsa tamir etmiş, onarmışlardır. Fakat şu durumda onlara bile borcumuzu ödeyemiyoruz. Bu işin böyle gitmemesi gerekli. Gerekli fonlardan belediyelere aktarma yapılmalı. Şu anda Belediye Başkanlığı ateşten bir gömlek haline gelmiştir. Çünkü para olmadığı zaman vatandaşa da gerekli olan hizmeti sunamıyorsunuz. Biz bu konuda devletimizin acil bir çözüm üretmesini istiyoruz” diye konuştu. Muş Ovası
 NULL