Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Feyat Asya halkın inançları ile kimsenin alay etme hakkı olmadığını ve milletin değer yargılarını alaya almanın da kimsenin haddi olmadığını söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Önder Sav’ın Hac ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ile alay ederek şaşırtıcı ve tahkir edici ifadeler kullanması ile ilgili bir basın açıklaması yapan Diyanet-Sen İl Başkanı Feyat Asya, bu milletin değer yargılarını alaya almanın kimsenin haddi olmadığını söyledi.

Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Feyat Asya yapmış olduğu açıklamada, “Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Önder Sav’ın Hac ve Peygamber Efendimiz ile ilgili sarf ettiği sözler bizleri ve dinine ve inançlara saygı duyan halkımızı şok etmiş ve üzmüştür. Öteden beri dinle ve dindarlarla problemi olan ancak seçim zamanlarında Anadolu Müslümanlığı sloganları ile dini siyasete alet etmekten çekinmeyen kişilerin son yaşanan olayla dine ve dindar insanlarımıza ne kadar uzak olduklarını ortaya koymuşlardır” dedi.

Asya, “CHP’li Sav’, açıkça Müslümanlarla, dini inanç ve değerlerle alay etmiştir. Milletin değer yargılarını alaya almak kimsenin haddi değildir. Sav’ın bir an önce halkımızdan özür dilemesini bekliyoruz. Son yıllarda dine karşı saygısız ifadelerin arttığını üzülerek görüyoruz. Halkın muhafazakârlığını içine sindiremeyenlerin, dolaylı yoldan dine yönelik eleştirilerin dozunu artırdıklarına şahit oluyoruz. “Sav’ın vatandaşla girdiği diyalog, CHP’nin halkın değer yargılarına ve inançlarına ne denli saygısız olduğunun en çarpıcı kanıtlarından birisidir” diye konuştu.

Asya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti ve CHP’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün inanca ve dindar insanlara saygı konusunda ne kadar hassas olduğunu gösteren bir çok olay ve kendisinin sözleri varken, CHP’nin şimdiki yöneticilerinin inançlara ve dine mesafeli hatta saygısız tavırlarını, aynı zaman da Atatürk’ün bu güzel mirasına saygısızlık olarak görüyoruz. Üzerinde yaşadığımız şehit kanıyla sulanmış, büyük bir medeniyetin kalesi Anadolu’ya ve halkımızın değerlerine saygısızlık yapmak kimsenin haddi değildir. Sav’ın sözleri millet inancına bir saldırıdır. Cumhuriyet savcıları gereğini bir an önce yaparak, hiç kimsenin başkalarının inancını küçümseyici konuşmalarda bulunamayacağını göstermelidir”.

 Muşun Sesi Gazetesi