İletişim HayatTIR’ı dün Belediye Meydanı’nda Muşlularla buluştu.Türkiye Vodafone Vakfı ile AKUT’un ortaklaşa hayata geçirdiği “İletişim HayatTIR, Geleceğimizi Birlikte Kurtaralım” projesi, 130 günde tamamlayacağı turuna Muş’ta devam etti.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın, afetle mücadelede toplumsal bilinci artırmak amacıyla AKUT’la birlikte geliştirdiği “İletişim HayatTIR, Geleceğimizi Birlikte Kurtaralım” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında oluşturulan HayatTIR’ı, rotasını Muş’a çevirdi. İletişim HayatTIR’ı dün Belediye Meydanı’nda Muşlularla buluştu.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın, AKUT (Arama Kurtarma Derneği) ile ortaklaşa başlattığı “İletişim HayatTIR, Geleceğimizi Birlikte Kurtaralım” projesi kapsamında 21 Haziran’da Taksim’den yola çıkan İletişim HayatTIR’ı, dün Muşlularla buluştu.

31 Temmuz günü Bingöl’de bulunan HayatTIR’ı dün de Muş Belediye Meydanı’nda bulundu. Gittiği yerlerde vatandaşların hem eğitici hem de keyifli bir gün geçirmelerini sağlayan özel donanımlı TIR, büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Acil durumlar ve doğal afetler konusunda Türk toplumunun bilinç düzeyinin artırılması hedefiyle geliştirilen proje kapsamında, 130 günde 20 bin kilometre kat edilecek ve 81 il dolaşılacak. Projeyle, Türk toplumunun afetlere hazırlık olması için eğitimler veriliyor; deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenler anlatılıyor.

İletişim HayatTIR, 20 kişilik profesyonel ekibiyle hemen her gün bir ile uğrayarak, birbirinden farklı ve eğitici aktiviteler gerçekleştiriyor. Çocuklar, engelliler ve ebeveynler için hazırlanan deprem uyarı filmleri, tiyatro grubunun gösterileri, illüstrasyonlardan oluşan resim sergisi, gerçekleştirilen aktiviteler arasında yer alıyor. Eğitici tiyatro gösterileri, seyirciler interaktif bir biçimde yapılıyor. İletişim HayatTIR içinde ve dışında, plazma ekrandan, işitme engelliler de göz önüne alarak hazırlanmış filmler gösteriliyor. Filmler, geceleri de beyaz perdeden halka sunuluyor. Eğitimlerde, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında, çocuklar, engelliler ve ebeveynlerin yapması gerekenler anlatılıyor.

 Muşun Sesi Gazetesi