Su seviyesinin düşmesi ile birlikte Murat Nehri’nde rahat balık avlayabildiklerini belirten balıkçılar, daha büyük balık avlama şansı elde ettiklerini söylediler.

Muş’ta etkili olan kuraklık sebebiyle Murat nehri’ndeki su seviyesinin düşmesi balıkçılık yapan vatandaşların yüzünü güldürdü. Murat Nehri’ndeki su seviyesinin düşmesi sebebiyle daha rahat balık avlayabilen balıkçılar, daha büyük balıklar avlıyorlar.

Murat Nehri’nde balık avlayarak geçimlerini sağlamaya çalışan balıkçıların yüzü gülüyor. Balıkçılar nehirdeki su seviyesinin düşmesi sebebiyle büyük balıklar yamalayıp pazarlayarak para kazanmaya çalışıyorlar. Muş’un Şenova köyünde balıkçılık yaparak para kazanmaya çalışan çok sayıda balıkçı, nehirdeki su seviyesinin düşmesi sebebiyle daha rahat avlanabildiklerini kaydederek, ağlarına büyük balıkların takılmaya başladığını söylediler.

Murat Nehri’nde avladığı balıkları çarşı merkezinde dolaşarak satmaya çalışan Mehmet Can Atay isimli balıkçı, “Murat nehri’nde su seviyesi son yılların düşük seviyesine ulaşmış durumda. Murat nehrinin bir çok yerinde pantolonunuzu katlayıp geçebiliyorsunuz. Nehirdeki su seviyesinin düşmesi sebebiyle daha çok balığı daha rahat bir şekilde avlıyoruz. Ayrıca ağlarımıza daha büyük balıklar takılmaya başladı. Avladığımız balıkları şehirde satarak para kazanıyoruz” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi