Genç Adımlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Özbey ve dernek üyesi Şeyda Er, Cevat Danış’ın hazırlayıp sunduğu, Medya Günlüğü programına konuk olarak katıldılar. Çalışmalar hakkında bilgiler aktaran gençler, tüm Muşlu gençleri sosyalleşme adına derneklerine davet ettiler. Genç Adımlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Özbey: “Yaklaşık 8 yıldır, gençlik çalışmalarında, sosyal sorumluluk projelerinde çalışan bir gencim. 2004 yılında ilk yapılanmamızı gerçekleştirmiştik. Muş Sivil Gençlik Meclisi olarak çalışmalara başladık. 2008 yılında ilk kez tüzel kişiliği alarak, Genç Adımlar Derneği adı altında çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Yaklaşık 8 yıldır Muş’ta çeşitli faaliyetler içindeyim” dedi.
 
“3 YIL İÇERİSİNDEKİ GELİŞİM İNANILMAZ”
Genç Adımlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Özbey, Muş gençliğinin, son 3 yıl içerisinde önemli derecede atılım yaptığına dikkat çekerek: “Muş Gençliğinin, geçtiğimiz 3 yıl içerisindeki gelişimi inanılmaz. Özellikle çevre illerimizi düşündüğümüzde, Doğu Anadolu Bölgesinde en ayakları yere basan projeleri Muş gençliği üretiyor. Çok ciddi bir yol kat etmiş durumdayız. Bundan 3 yıl öncesinde yaptığımız bir çalışma söz konusuydu. Gençlerin katılımına duyarlılığı ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi ile alakalı bir çalışma gerçekleştirildi. Sırf bununla ilgili bir proje yaptık. Okullara dahi gittik” diye konuştu.
 
“FESTİVAL GERÇEKLEŞTİRİLECEK”
Özbey, projelere değinerek: “Önümüzdeki projelerimiz, SODES projelerine 3 adet başvurumuz var. Bunlardan biri çiftçilikle alakalı, brokoli üretimiyle ilgili. Bunun dışında bir de festival projemiz var. Bu çalışma kapsamında, ulusal ve uluslar arası boyutta katılımcılarımız söz konusu olacak. Yaklaşık 500’ün üzerinde genç katılımcı ile Muş’ta yaklaşık bir haftalık bir festival gerçekleştirilecek. Festivalin proje başlangıç tarihi, Ekim ayında olacak. Ekim ayından yaklaşık 10 ay sonraya kadar bu çalışmalar devam edecek. 2011 yılının Haziran veya Temmuz aylarından birinde festival gerçekleştirilecek. Diğer çalışmamız da, çok amaçlı gençlik merkezi çalışmasıdır. Bir Kitap Bin Fidan projesinde, 15 köy okulumuza kütüphane kurduk. Yaklaşık 1.5 ay önce bu çalışmamızı tamamladık. Halen okullardan talepler var. Biz herkesin taleplerini listeye alıyoruz. Kitaplar geldikçe ihtiyaca göre gönderiyoruz” dedi.  
 
“ÖNYARGILAR YAVAŞ YAVAŞ KIRILIYOR”
Genç Adımlar Derneği Üyesi Şeyda Er, Muşlu genç kızlar açısından, ön yargıların yavaş yavaş kırıldığına dikkat çekerek: “23 yaşındayım. Mersin Üniversitesinde okuyorum. 2005 yılından beri bu çalışmalar içerisindeyim. Muş gençliği, 3 yıl önce çok çok gerilerdeydik. Genç kızlar erkekler kadar aktif olmasalar da, yine de çok iyiler. Ama bu yavaş yavaş kırılıyor. Önyargılar çok. Bunda ailelerin önemi çok. İşte ailem ne der, abim ne der gibi. İlk gurubumuzu kurduğumuz dönemlerde, kızlar istiyordu ama hep ön yargılar nedeniyle bu kısmen engelleniyordu. Artık bu durumu aşmaya başladık gibi. Mersin’de öğrenci olduğum için, Muş’tan biraz kopuk da olsam, orada da çalışmalarım devam ediyor. Bir Kitap Bin Fidan projemiz kapsamında, orada da çalışmalarımız oldu. Burada Rektör ve Dekanlarla görüştük. Bu yalnızca birkaç ilde değil. Bütün Türkiye’de ilgi gördü. Türkiye’nin çoğu illerinden kitaplar geldi. Hedefimiz 20 bin kitap idi, ancak kitap sayısı yaklaşık 26 bini buldu. Bu kitaplar köy okullarına dağıtıldı. Proje bitmiş olmasına rağmen, halen bütün illerden kitaplar geliyor. Kitaplar geldikçe de, ihtiyacı olan köy okullarına göndereceğiz” dedi.   Muş Ovası Gazetesi