Fransa’da yaşanan ve 2 haftadır devam isyan olaylarında gözaltına alınan ve 4 ay hapis cezasına çarptırılan Muşlu Mustafa Esen Aksu’nun ailesi, çocuklarının hayatından endişe ettiklerini bildirdi. Lyon Kenti’nde, oturduğu evin yakınındaki bir markette gözaltına alınan ve olaylarla ilgili olduğu iddiasıyla 4 ay hapis cezasına çarptırılan 21 yaşındaki Mustafa Esen Aksu’nun dedesi Mehmet Sadık Sarsıcı, kızının ve damadının cezaevinde çocuklarıyla görüştürülmediğini belirterek, “Hayatından endişe ediyoruz.


İşkenceye maruz kalmasından korkuyoruz. Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’ndan olaylarla hiç ilgisi olmayan çocuğumuzun durumuyla ilgilenmesini istiyoruz” dedi.


Arkadaşları tarafından Collina lakabıyla çağırılan ve Lyon takımının altyapısında bir süre top koşturan Fransa doğumlu Aksu’nun dayısı Orhan Sarsıcı ise, “Eğer yeğenimin suçu Müslüman ve Türk olmaksa, 4 ay değil 14 yıl yatsın. Ailesi kendisini görmek, sesini duymak istiyor. Suçunun da adının konmasını istiyoruz” diye konuştu.


Lyon Kenti’ndeki olaylar sırasında Fransız Polisi tarafından zor kullanılarak gözaltına alınan ve hakkındaki yargılama sonucunda 4 ay hapis cezasına çarptırılan Mustafa Esen Aksu’nun Türkiye’deki dayıları, amca ve dedeleri endişeli bir şekilde bekliyor.


Kızı Yüksel Esen Aksu ve damadı Akif Esen Aksu ile sürekli telefonda görüştüklerini belirten dedesi Mehmet Sadık Sarsıcı, “Biz burada ailece üzüntü içindeyiz, haber alınamıyor. Çocuğumuz işkence yapılarak götürülmüş. Coplayarak, vurarak annesinin gözü önünde götürmüşler. Kendisinden haber alamıyoruz. Ölü mü sağ mı o da belli değil.


Sadece 4 ay hapis cezasına çarptırıldığını duyduk. Olaylar çıktığında isyancılar kaçmış. Bizim çocuğumuz Türk marketinin civarında olayla ilgisi olmadığı için kaçmayı aklına getirmemiş. Polis onu götürmüş. 2 gün nezarette tutmuşlar.


Polislerin şahitliğinde 4 ay hapse mahkum oldu. Annesi ağlayıp duruyor, babası hastaneye kaldırıldı” şeklinde konuştu.


Mehmet Sadık Sarsıcı, torununun cilt rahatsızlığı sebebiyle psikolojik durumunun iyi olmadığını, cezaevindeki durumundan da endişe ettiklerini belirterek, “Telefonda diğer oğlum ile görüştüm. Fransa’da halk polis olmuş.


Önüne geleni copluyor, halk sivil iç içe karışmış. Suçlu suçsuz ayır etmeden götürüyorlar. Müslüman olmak, gözaltına alınmak için yeterli. Çocuğum korkudan dışarı çıkamamış. Çalışmadığı için Türkiye’den para gönderdim” dedi.


Dayı Orhan Sarsıcı ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve milletvekillerinden yardım istedi. Orhan Sarsıcı, “Türkiye Cumhuriyeti aciz değildir. Suçsuz olduğu halde benim yeğenim cezaevinde ve kendisinden haber alamıyoruz.


Kız kardeşim kendisiyle görüşemiyor. Eğer yeğenim Müslüman ve Türk olduğu için 4 ay hapse mahkum edildiyse, 14 yıl yatsın. Ama cezasının adını koysunlar. Türkiye Cumhuriyeti aciz bir devlet değildir. Yetkililerden yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu.


Orhan Sarsıcı, milletvekilleriyle de telefonla görüşerek konuyu aktardı ve yardım istedi. Biraraya gelen ailenin bütün fertleri, ablası Züleyha Aksu’nun düğününde çekilmiş görüntüsü ve fotoğraflarına baktıkları Collina lakaplı Mustafa Esen Aksu’nun görüntülerini seyredip, Fransa’nın Lyon Kenti’nden gelecek sevindirici haberi bekliyor.

NULL