Muş Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, Türkiye Tütün Firması (TTF) ve Amerika Sipirer firmalarına satışı yapılan 200 ton tütünün, depolarda nemlenmesi için bekletildiğini söyledi. Kalitesiyle ünlü Muş tütününün artık yabancı pazarlara açıldığını ve çiftçilere yeni fırsatlar doğduğunu belirten Muş Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, sözleşme yaptıkları firmaların Muş’a özgü tütününü oldukça beğendiklerini belirtti.


Sözleşme yaptıkları firma yetkililerinin geçen hafta içerisinde bölgeyi gezerek, çiftçilerle görüştüğünü ifade eden Şehmus Solgun, “İlkbahar mevsiminde sözleşme imzaladığımız iki firma için hazırlanan tütünler, şu anda depolarda bekletiliyor. Çiftçimiz elindeki tütünün firmalara teslim edilmesi için yağmur yağmasını bekliyor. Nem tutacak olan tütün, daha sonra firmalar tarafından teslim alınacak” dedi.


Bu yıl yapılan iki sözleşmeyle Muş’a yaklaşık olarak 1 milyon YTL ek girdi sağlandığını sözlerine ekleyen Şehmus Solgun, “Ürünümüzün beğenilmesi bizi oldukça mutlu etmiştir. İnşallah gelecek yıl bu firmalara başkaları da eklenir. Bu yıl sözleşme yapacak olan firmalar inanıyorum ki gelecek yıl daha fazla tütün talep edecek. Temennimiz, Muş tütününe rağbet artsın ve çiftçimiz daha çok kazansın. Çiftçi kazandıkça Muş’ta kazanacaktır” diye konuştu.

NULL